BEŞİKTAŞ
6 Ekim 2015

BEŞİKTAŞ, FOTOĞRAFLARLA KUCAKLAŞIYOR!

Beşiktaş, Fotoğraflarla Kucaklaşıyor!

İstanbul’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 9 Ekim 2015 tarihinde ikinci kez kapılarını açıyor.ABD, Asya, Avrupa ve Türkiye’den 60’a yakın sanatçıyı bir araya getiren Fotoİstanbul, 8 Kasım 2015 tarihine kadar fotoğraf severlerce izlenebilecek.

Köyiçi Kartal, Serencebey Barbaros Bulvarı, Beşiktaş İskele ve Bahçeşehir Üniversitesi, Ortaköy Yetimhanesi ve Ortaköy Sanat Merkezi’nde yer alacak festival, bir kez daha milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturacak.

Fotoİstanbul 2. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 47 sergi, 15 panel ve yuvarlak masa tartışması, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri ve ustalarla söyleşi etkinlikleri ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor.

Fotoİstanbul’un bu yılki teması: “Başka Hayatlar”

Festival ekibi temanın içeriğini şöyle tanımlıyor: “Bizim ilgi alanımız daha çok kim olmadığımız, yani ‘başka’larımız… Başkalarımızı anlamak ve tanımak istiyoruz. Değişmeleri umuduyla değil, sadece oldukları gibi. Hayata sadece kendi açımızdan değil, başka açılardan da bakabilmek, yeri gelince kendimizi bile başka açılardan seyredebilmek istiyoruz.’’

Fotoİstanbul; Yaşayan en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Josef Koudelka başta olmak üzere, Anders Petersen, Atta Kim ve Stanley Green gibi dünyaca ünlü isimlerin de yer aldığı 20’ye yakın yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlıyor. Festivalde Türkiye’den ise, aralarında Sıtkı Kösemen, Haluk Çobanoğlu, Laleper Aytek, Kürşat Bayhan, Meltem Işık ve Cemre Yeşil gibi isimlerin bulunduğu 20 fotoğraf sanatçısı yer alıyor.

Bu yıl Fotoİstanbul “Ustalara Saygı” etkinliği çerçevesinde Ara Güler’e özel bir bölüm hazırlıyor. Usta’nın bugüne kadar görülmemiş fotoğraflarının da yer alacağı kapsamlı serginin yanı sıra Ara Güler fotoğrafı üzerine bir panel düzenleniyor.
Yine bu çerçevede fotoğraf tarihinin akışını değiştiren Amerikalı fotoğrafçı Robert Frank’in hayatını ve çalışmalarını yansıtan önemli bir sergi, Fotoİstanbul’da özel bir bölümde fotoğraf severlerin beğenisine sunuluyor.

Bu yıl Fotoİstanbul festival etkinliklerine Instagram’da yapılan bir fotoğraf yarışması da eklendi. Dünyadan binlerce adayın gönderdiği fotoğraflardan yapılacak seçim sonrası finale kalan isimler çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Festival süresince bu yarışmada ilk yüze giren fotoğrafçıların eserlerini görme imkânı da olacak.

Fotoİstanbul’un ikinci yılında Attila Durak Sanat Yönetmenliğini, Rıza Erdeğirmenci Festival Yöneticiliğini üstlenirken, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi küratör, Coşar Kulaksız danışman olarak görev yapıyorlar.

Bilgi için: www.fotoistanbul.org

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim