DÜNYA
30 Temmuz 2015

VENEDİK’E TÜRK ÇIKARMASI

Venedik’e Türk Çıkarması

2-12 Eylül 2015 tarihleri arasında 72’ncisi düzenlenecek sinema dünyasının en eski ve prestijli etkinliklerinden Venedik Film Festivali’nde Türklerin ismi sıkça duyulmaya başlandı.

Nuri Bilge Ceylan Venedik’in Ana Jürisinde

‘Kış Uykusu’nun Altın Palmiye ödüllü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, Venedik Film Festivali’nde 2 Altın Aslan ödülünü belirleyecek ana jüride görev yapacak. Jüri başkanlığını ‘Yerçekimi’nin Oscar’lı yönetmeni Meksikalı Alfonso Cuaron’un üstlenecek.

Venedik  “Abluka” altında

Altın Aslan ödülünde yarışacak filmler açıklandığında Türkiye’den daha önce “Tepenin Ardı” filmiyle tanıdığımız Emin Alper’in başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş’in rol aldığı “Abluka”  filmi yarışacak.

Abluka filmi yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Dünya prömiyerini Venedik’te yapacak film Türkiye’de sonbaharda vizyona girecek.

Venedik Günleri’nde Masumiyet Müzesi

Efsane rock grubu Radiohead hakkındaki filmiyle tanınan İngiliz yönetmen Grant Gee’nin Orhan Pamuk’un 2012’de açtığı Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak çektiği ‘Hatıraların Masumiyeti’ (The Innocence of Memories) adlı film, dünyanın en prestijli sinema etkinliklerinden 72. Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde özel bir gösterimle seyirciyle buluşacak.

Yılmaz Güney’in Filmi de Festivalde

Bu yıl da, çoğu restore edilmiş, dünya sinemasına damga vurmuş klasikler de gösterilecek. “Venedik Klasikleri” adı altında, 18’i restorasyondan geçirilmiş 20 eser arasında, Türkiye’den bir filme de yer verildi. Bu etkinlikte, Yılmaz Güney’in 1970 senesinde çektiği “Umut” adlı filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Senaristliğini, yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda, Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak ve Enver Dönmez de yer alıyor.

Film, atının araba çarpması sonucu ölmesi ve geçimini bu ata bağlamış olan meçhul bir definenin peşinden koşan faytoncunun öyküsü anlatıyor.

20 Film Büyük Ödül İçin Yarışacak

Açılışını, Baltasar Kormakur’un “Everest”, kapanışını ise Guan Hu’nun “Lao Pao Er (Mr Six)” filmleriyle yapacak olan 72. Venedik Film Festivali’ne aday gösterilen 21 film ve yönetmenleri ise şöyle:

Emin Alper; “Abluka”

Laurie Anderson; “Heart of a Dog”

Marco Bellocchio; “Sangue del mio Sangue”

Sue Brooks – “Looking for Grace”

Drake Doremus; “Equals”

Atom Egoyan; “Remember”

Cary Fukunaga; “Beasts of No Nation”

Giuseppe M. Gaudino; “Per amor vostro”

Xavier Giannoli; “Marguerite”

Amos Gitai; “Rabin, the last day”

Luca Guadagnino; “A bigger splash”

Oliver Hermanus; “The endless river”

Tom Hooper; “The Danish Girl”

Charlie Kaufman e Duke Johnson; “Anomalisa”

Piero Messina; “L’Attesa”

Jerzy Skolimowski; “11 Minut (11 minutes)”

Aleksandr Sokurov; “Francofonia”

Pablo Trapero; “El Clan”

Lorenzo Vigas; “Desde All…”

Kristian Vincent; “L’Hermine”

Zhao Liang; “Behemoth”

 

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim