BEŞİKTAŞ
25 Şubat 2016

YAŞAR KEMAL ANILIYOR

Yaşar Kemal anılıyor

Galatasaray Üniversitesi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen sempozyum 29 Şubat 2016 Pazartesi günü Galatasaray Üniversitesi’nde yapılacak.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak ve Galatasaray Üniversitesi Fransız Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jean-Jacques Paul’ün açılış konuşmalarıyla 09.30’da başlayacak olan sempozyum, saat 17.00’a kadar sürecek. Sempozyumun açılış konferansı, bu toplantı için özel olarak İstanbul’a gelen, Fransız Akademisi Paul Morand Büyük Ödülü sahibi yazar, gazeteci, diplomat Daniel Rondeau tarafından yapılacak.

Kasım 2009’da, Yaşar Kemal’in Türk mevsimi dolayısıyla Paris Milli Kütüphanesi’nde yaptığı konuşma sırasında Jack Lang ve Altan Gökalp ile birlikte Yaşar Kemal’e eşlik ederek onu onurlandıran Daniel Rondeau, konuşmasında yakın arkadaşı Yaşar Kemal’i anlatacak.

“Toplumsal Sorumluluk ve Edebiyat”, “Gazetecilik ve Edebiyat”, “Doğa, Kadın ve Kültürel Haklar” adlı üç oturumdan oluşan sempozyum, saat 16.15’te başlayacak olan “Yaşar Kemal’in Dostları: İzler, İzlenimler, Anılar” adlı bir panelle sona erecek.

Prof. Dr. Ali Ergur, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Doğan Hızlan ve Zülfü Livaneli’nin başkanlıklarını yapacakları oturumlarda; Murathan Mungan, Prof. Dr. Erol Köroğlu, Prof. Dr. Aydın Uğur, Prof. Dr. Kenan Mortan, Kayıhan Güven, Timour Muhidine, Prof. Dr. Muhsine Yavuz Helimoğlu, Prof. Dr. Ufuk Özdağ, Dr. S. Seza Yılancıoğlu, Prof. Dr. Sadık Karamustafa, Ragıp Duran, Prof. Dr. Levent Yılmaz, Güven Turan, Prof. Dr. Gencay Gürsoy söz alacak.

Sempozyuma paralel olarak Galatasaray Üniversitesi’nde Yaşar Kemal’le ilgili sergiler de düzenleniyor.

Ara Güler’den Yaşar Kemal fotoğrafları

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenen ve Mart ayında Beşiktaş Belediyesi Fulya Kültür Merkezi’nde sergisi yapılacak olan Ara Güler’in çektiği Yaşar Kemal fotoğraflarından örnekler, 29 Şubat – 4 Mart 2016 tarihleri arasında Aydın Doğan Oditoryum girişinde ziyaret edilebilir.

Miha Muhabirleri’nden “Bu Diyar Baştan Başa”

22 Şubat – 4 Mart 2016 tarihleri arasında Kampüs Tüneli’nde ziyaret edilebilir.

Yaşar Kemal’in kitap kapakları

Yaşar Kemal’in Fransa’da yayımlanan eserlerinin kapakları 22 Şubat – 4 Mart 2016 tarihleri arasında Yiğit Okur Kampüsü’nde yer alan “Espace Francophone”da ziyaret edilebilir.

Banner fotoğrafı: Görkem Kızılkayak
Haber fotoğrafı: Ara Güler

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim