İSTANBUL
15 Mart 2016

YER DEMİR GÖK BAKIR

Yer Demir Gök Bakır

Yer Demir Gök Bakır filminin senaryosunu Yaşar Kemal ve Zülfü Livaneli birlikte yazmışlar, Zülfü Livaneli bu film için özel şarkılar bestelemiş ve filmin yönetmenliğini üstlenmişti.

Başrollerinde Rutkay Aziz, Yavuzer Çetinkaya, Rana Cabbar, Gürel Yontan, Macide Tanır gibi usta isimlerin yer aldığı filmde, Anadolu’da bir köyde kendi halinde yaşamaktan olan Taşbaş’ın köylüler arasında yayılan söylencelerle nasıl ‘ermiş’ düzeyine çıkarıldığı konu ediliyor. Taşbaş kendisinin bir ermiş olmadığını her ne kadar anlatmaya çalışsa da, söylencelerin önünü alamıyor ve olaylar birbirini izliyor. Yer Demir Gök Bakır’da, Yaşar Kemal’in romanda kullanıldığı dil ve anlatımla, halkın yoksulluğu, eğitimsizliği ve hurafelerin peşinden nasıl sürüklendiği beyazperdeye yansıtılıyor.

Yer Demir Gök Bakır, yeni teknolojiyle hazırlanmış güncel kopyadan gösterime girecek. Film, sinemalarda gösterildiği dönemde eleştirmenler tarafından hem müziği hem de kamera kullanımı dolayısıyla “bir kar senfonisi” olarak tanımlanmıştı.

İstinye Park Cinemaximum’da, Zülfü Livaneli ve Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’ın katılacağı özel gösterim 22 Mart Salı akşamı saat 21:00’da gerçekleştirilecek.

Filmin künyesi
Yönetmen: Zülfü Livaneli
Senaryo: Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından
Görüntü Yönetmeni: Jürgen Jürges
Sanat Yönetmeni: Gürel Yontan
Yapım Yönetmeni: (Production Manager) Peter Schulze
Yapımcılar: Wim Wenders, Ülker Livaneli
Müzik: Zülfü Livaneli
Yapım: İnterfilm – Road Movies, 1987
Oyuncular: Rutkay Aziz, Macide Tanir, Yavuzer Çetinkaya, Eray Özbal, Serap Aksoy, Tuncay Akca, Melih Çardak, Dilek Damlacik, Yasemin Alkaya, Gürel Yontan, Peter Schulze, Ingeborg Carstens, Ugur Esen, Hülya Güler, Rana Cabbar, Yudum Yontan

Filmin Ödülleri
1987 – San Sebastian Film Festivali (İspanya)’Hristiyan Sinema Örgütü -OCID ‘
1988 – Köln Foto Kinama Fuarı (B. Almanya)’Altın Kamera’ (Jurgen Jurges)

Katıldığı Festivaller
1987 – Cannes Film Festivali
‘Özgün Bir Bakış’ bölümü,
1987 – Moskova Film Festivali
1987 – Londra Film Festivali
1987 – Rio Film Festivali
1987 – Kudüs Film Festivali

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim