BEŞİKTAŞ
2 Ekim 2018

“YÜZLER”

“Yüzler”

Melih Püskülcü, 25 yıla varan çalışmalarında resmin geleneksel olan peyzaj ve ölüdoğa gibi konularının yanında portrelere ağırlık vererek ve figüratif soyutlama diyebileceğimiz bir tekniği benimsiyor. Resim ve felsefe alanları ile ilgili olarak çalışmalar yapıyor. Sanatçının “Yüzler” ismini verdiği sergisi 11- 30 Ekim 2018 tarihleri arasında Galeri Selvin’de izlenebilir.

 

Heidegger’a göre varoluşun temel kategorileri ya da temel biçimleri şöyle sıralanır; hal ya da duygu, anlama ve konuşma.

Bu üçü içinde hal ya da duyguyu (stimmung) ele aldığımızda, bir varlık kipi olarak en temel halimizin endişe (kaygı-angst) olduğunu belirtir. Bu endişe ya da kaygı, nesnesi belli olmayan türde bir korku olarak da ifade edilebilir. Geleceğin belirsizliğinin üzerimizdeki sürekli etkisi diyebiliriz buna!

Son yıllarda üzerinde çalıştığım bu insan yüzleri bu türden bir varoluşsal kaygının dışavurumunun izlerini taşımakta. Ancak belirtmeliyim ki bu yüzler bu izlenimi yaratsın diye değil, çalışmanın hezeyanı içinde kendiliğinden, adeta karşı konulmaz bir biçimde beliriyor.

Bunun en büyük nedeni de muhtemelen, kalabalıklar içinde sürekli olarak izlediğim tek tek yüzlerin birinden diğerine gide gide bir insan idesine evrilmesi; tüm zamanların tedirgin insanına!

Melih Püskülcü

 

Galeri Selvin 
Arnavutköy Dere Sok. No: 3
Arnavutköy, Beşiktaş İstanbul

Galeri Selvin  pazar günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim