DÜNYA
27 Ekim 2015

FAZIL SAY’A FRANSA’DAN LAİKLİK ÖDÜLÜ

Fazıl Say’a Fransa’dan laiklik ödülü

Fransa’daki Laiklik Komitesi tarafından verilen “2015 Uluslararası Laiklik Ödülü”nün 10.’su Fransız Samuel Mayol ile Türkiye’den piyanist Fazıl Say’a verildi. Paris Belediyesi binasında düzenlenen törene Başbakan Manuel Valls ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile 800’e yakın davetli katıldı.

Türkiye’deki özgürlük ve laiklik mücadelesi nedeniyle ödüle layık görülen Fazıl Say, laikliğin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Laiklik, benim memleketim Türkiye’de, cesur lider Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir kavramdır. Bizler için laiklik bilimde, sanatta, sporda, her şeyde dünya yarışında var olmak isteyen Türkiye insanlarının, farklı inançlara ve farklı etnik kökenlere dağılmış halkına, eşit insan hakları veren, tüm inanışlara ve inançsızlara adil hak tanıyan, her tür felsefi düşünceyi özgür kılan bir üst adalet idi. Hepiniz biliyorsunuz ki, bu durum son yıllarda vahim bir şekilde değişime sürüklenmektedir.”

Dünyanın mükemmel olmamasına rağmen sanatın bu duruma olumlu yönde katkı sağlayacağını ifade eden Fazıl Say, “21. yüzyılın başında bu kadar tepkili bir terör zihniyetinin bu kadar insanlık dışı bir noktaya varmış olması, hepimiz için bir dramdır. Bu durumun oluşmasının suçluları hem doğuda, hem de batıdaki güç dengeleridir. Bu ‘mükemmel olmayan dünyada’ sanatımız ile gerçekte ne kadar yapıcı olabileceğimizi zaman gösterecek. Ama bu dünyanın, çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak istediğimiz iyi ve barış içinde bir dünya olması için artık hepimiz çok şey yapmalıyız tehlike büyüktür, ve tehlikenin farkındayız” dedi.

Ödül töreninde Ocak 2015 tarihinde katledilen Charlie Hebdo dergisi üyeleri de anıldı. Katliamda hayatını kaybeden Charlie Hebdo çizerlerinden Charb 2012 yılında aynı ödüle layık görülmüştü. 2012 yılında yapılan törende Charb “Aşırı dincilerden çok susmayı tercih eden laiklerden korkuyorum” demişti.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim