Cumhuriyet; Bağımsızlık ve Laikliktir

CUMHURİYET; BAĞIMSIZLIK VE LAİKLİKTİR

SÖYLEŞİ

Cumhuriyet Kadınları Derneği Beşiktaş Şubesi, İlke Mühendisler ve Beşiktaş Belediyesi öykücü, yazar ve senarist Osman Şahin'i ağırlıyor.

Etkinliği Paylaş:

3

Kasım2018

ÜCRETSİZ

Cumhuriyet Kadınları Derneği Beşiktaş Şubesi, İlke Mühendisler ve Beşiktaş Belediyesi öykücü, yazar ve senarist Osman Şahin’i Levent Kültür Merkezi’nde ağırlıyor. Osman Şahin’in katılacağı söyleşinin başlığı “Cumhuriyet; Bağımsızlık ve Laikliktir”…

Osman Şahin hakkında

1940 yılında Mersin, Aslanköy’de doğdu. Diyarbakır Dicle Köy Enstitüsü ile Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. Urfa, Siverek köylerinde ilkokul; Malatya, İzmit, İstanbul liselerinde Beden Eğitimi öğretmenliği yaptı. 12 Eylül’de sürgün edilerek zorla emekli edildi. Bir roman eleştiri yazısı yüzünden 18 ay hapis yattı.

Osman Şahin, 48 yıldan beri dışarıda, içeride, hapiste, sürgünde yazmayı hiç bırakmamış, kalemi elinde altıncı parmağı olmuştur.
Osman Şahin bugüne kadar 18 öykü kitabı, 6 belgesel roman, 6 çocuk-gençlik kitabı, 4 araştırma-röportaj-deneme, ünlü yazarımız Yaşar Kemal üzerine geniş boyutlu bir inceleme-deneme, 2 yayınlanmış senaryo kitabının yanı sıra, adına hazırlanan dört armağan kitabıyla birlikte 41 kitaba imza atmıştır.

29 seçme öyküsü 13 yabancı dile çevrilen, birçok öyküsü, ulusal ve uluslararası antolojilerde yer alan Osman Şahin, 30’a yakın öykü ve sinema onur ödülüne değer görülmüştür.
Kitapları ve filmleri hakkında 15 doktora tezi yazılan Şahin’in edebiyat ve sinema çalışmaları hakkında iki belgesel yapıldı. İki öyküsü İstanbul ve Mersin Devlet Opera ve Balesi’nce baleye uyarlandı.

İlk Öykü kitabı “Kırmızı Yel” ile 1971 TRT Öykü Büyük Ödülü, “Ağız İçinde Dil Gibi” ile 1980 Nevzat Üstün Öykü Ödülü, “Selam Ateşleri” ile 1992 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü ve 1994 Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı, “Mahşer” ile 1998, “Ölüm Oyunları” ile 2003 Yunus Nadi Öykü ödüllerini aldı.

1999 Truva Kültür ve Folklor Derneği Yılın Edebiyat Ödülü; 2007 Mersin Kraliçe Aba Ödülü, Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü, XI. Ankara Öykü Günleri Onur Ödülü; 2008 Söke Kültür Sanat Festivali Onur Ödülü, Mersin’de İz Bırakanlar Onur Ödülü, 2009 İzmir Dünya Öykü Günü Onur Ödülü ve Mersin Kenti Edebiyat Ödülü ile onurlandırıldı.

2017 yılında, Doğu Akdeniz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Mersin Rotary tarafından “Onur Ödülü”ne değer görüldü.
“Kırmızı Yel” kitabı, “Den Röda Vinden” adıyla 1984’te İsveç’te kitaplaştırılarak “Stockholm Uluslararası Hümanizm Ödülü”ne değer görüldü.
13 seçme öyküsü, Boğaziçi Üniversitesi Yayınlarınca “Tales from The Taurus” adıyla İngilizce kitap olarak yayımlandı.
Pek çok öyküsü Polonya, Macaristan, Almanya, Fransa, Hollanda, Slovenya ve Çin’de yayımlandı.

25 öyküsü sinemaya uyarlanarak Türk Sinemasına ulusal ve uluslararası film festivallerinde 72 ödül kazandıran Osman Şahin’in, sinema dalında aldığı ödüller:
1997 Ankara Film Festivali, Aziz Nesin Emek Onur Ödülü
1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü
2012 SİYAD Onur Ödülü
2016 Adana Altın Koza Onur Ödülü
2016 Antakya Film Festivali, Altın Defne ‘Orontes’ Onur Ödülü
2017 1. Trabzon Film Festivali, Altın Kemençe Onur Ödülü
2017 Mersin Akdeniz Rotary Rofife Kısa Film Festivali “Onur Hemşerisi” Ödülü
2018 İKSV 37. Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale Onur Ödülü

Osman Şahin, Malatya’daki öğretmenlik yıllarında, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Maraş, Siverek, Elbistan ve Toroslardaki 42 köyde, 5000 sayfayı tutan geniş folklor (halkbilim) araştırmaları yaptı. Bu araştırmalar, Ankara Üniversitesi tarafından 3500 sayfa olarak yayınlanacaktır.

ÜCRETSİZ

ZÜBEYDE ANA KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ (212) 325 73 71 / ÇALIKUŞU S. 2, LEVENT, BEŞİKTAŞ/İSTANBUL MERKEZ DETAYLARI

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim