TÜRKİYE
3 Ekim 2018

FİLMEKİMİ 2018

Filmekimi 2018

Saygın festivallerde gösterilmiş, ödüller almış, merakla beklenen yeni yapımları içeren zengin programıyla sonbaharın en çok konuşulan sinema etkinliği olan Filmekimi, 5-14 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da, 12-16 Ekim 2018’de Ankara’da, 19-23 Ekim 2018’de ise İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

“Bir Yıldız Doğuyor”la açılıyor

Sinemanın en bilindik aşk hikâyelerinden biri, bu kez en parlak Hollywood yıldızlarından Bradley Cooper’ın yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği, Lady Gaga’nın ise Hollywood’da üstlendiği ilk büyük rolünde göz kamaştırdığı bir filmle beyazperdeye dönüyor. Bir Yıldız Doğuyor’un sönmeye yakın yıldızı Jackson Maine, şöhretten bunalmış, teselliyi içkide arayan bir rock efsanesidir. Jackson, bir barda rast geldiği amatör şarkıcı Ally’nin sesine hayran kalır ve onu şöhretin basamaklarına çıkarır. Bradley Cooper’ın bu ilk yönetmenlik denemesinde American Horror Story: Hotel’deki başrolüyle kameraya iyice alışan Lady Gaga, filmin 1976 çekiminde Barbra Streisand’in canlandırdığı şarkıcı adayı rolünü büyük bir başarı ve yıldız ışığıyla üstleniyor. Filmekimi “Bir Yıldız Doğuyor”la açılıyor…

Ülkelerin Oscar adayları Filmekimi’nde

Yılın merakla beklenen filmlerini ve yaz festivallerinin öne çıkanlarını izleyiciyle buluşturacak Filmekimi’nin programında kendi ülkeleri tarafından Oscar adayı seçilen filmler de var!

Belçika’nın adayı seçilen, Cannes’dan en iyi ilk filme verilen Altın Kamera dahil üç ödülle ayrılan, Lukas Dhont imzalı Kız (Girl); Güney Kore’nin adayı seçilen, kült yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan ve Cannes’da FIPRESCI ödülünü kazanan Şüphe (Burning); İzlanda’nın adayı seçilen, Kuzey mizahı ve aktivizmi harmanlayan, Benedikt Erlingsson filmi Woman at War; Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan, İtalya’nın en prestijli ödüllerinden Gümüş Kurdeleler’de sekiz dalda ödül kazanan İtalya’nın adayı Dogman; Polonya’nın adayı seçilen, Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen ödülü sahibi, bir önceki filmi IDA ile ülkesine En İyi Yabancı Dilde Film Oscar ödülünü kazandıran Pawel Pawlikowski imzalı Soğuk Savaş (Cold War); Japonya’nın adayı seçilen, yılın izleyiciler tarafından en çok beklenen filmlerinden, Hirokazu Kore-Eda imzalı ve Altın Palmiye ödüllü Arakçılar (Shoplifters); Lübnan’ın adayı seçilen, Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nün sahibi olan, Nadine Labaki imzalı Kefernahum (Capernaum) Filmekimi’nde izleyiciyle buluşacak.

Ünlü yönetmenler son filmleriyle Filmekimi’nde…

Jia Zhang-ke’nin Cannes’da yarışan son filmi Jiang Hu Er Nv (Ash Is Purest White), Filmekimi’nde gösterilecek. Ash Is Purest White, Çin’in son yıllardaki dönüşümünü gangster dünyasında geçen bir aşk trajedisi yoluyla anlatıyor. Ash Is Purest White, sevgilisi yerine hapse giren bir kadının salıverildikten sonra ülkesinin değişimine tanıklık etmesi ve sevgilisini aramasını konu ediniyor. Cannes’da Sinefil Derneği tarafından Jüri Özel Ödülü ve Zhao Tao’ya En İyi Kadın Oyuncu Ödülü verilen filmin esin kaynakları, John Woo ve Johnnie To’nun jianghu Çin mafya filmleri.

İzleyicilerini sonuna kadar zorlayan Gaspar Noé, Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünün en iyi filmi seçilen Climax’te de kuralı bozmuyor. “Rüya ve kâbuslarını” perdeye yansıtan Noé, son filminin merkezine bu kez dansçıları yerleştiriyor. Dansçılar son provalarını yaptıktan sonra beklenmedik bir gelişmeyle Noé tarzı sürpriz, hazmı zor olaylar birbirini kovalıyor. Climax’in dansçılarını dansçı-müzisyen Kiddy Smile Paris’te dans savaşlarından seçti. Filmin koreografileri Diplo, Sia, Björk, Rihanna, 30 Seconds to Mars’la çalışmış, Los Angeles’lı Nina McNeely’ye ait.

Lars Von Trier’in son filmi The House That Jack Built, parlak oyuncu kadrosuyla göz kamaştırırken dehşet verici hikâyesi ve görselliğiyle izleyicileri ve eleştirmenleri ikiye böldü. Her filminde izleyiciyi zorlayan Von Trier, Cannes’da dünya prömiyerini yapan son filminde çıtayı iyice yükseltti. Film, 1970’lerde başlayıp, bir seri katilin 12 yıl boyunca işlediği korkunç cinayetleri katilin gözünden takip ediyor. The House That Jack Built, 2013 tarihli Nymphomaniac’tan bu yana sessiz kalan Lars Von Trier’in ve Matt Dillon’ın muhteşem dönüşlerini haber veriyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Bruno Ganz, Uma Thurman, Riley Keough de yer alıyor.

Efsane Jean-Luc Godard’ın yeni filmi Le livre d’image (The Image Book) dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da ilk kez verilen Özel Altın Palmiye’yi kazandı. Dünyanın en yaratıcı, hiçbir kalıba sığmayan yenilikçi yönetmenlerinden Godard’ın bu son filmi yine kışkırtıcı, yine zorlayıcı, politik ve zihin açıcı. Farklı formatların, görüntü kaynaklarının, ses parçalarının kolajlandığı The Image Book, Godard’ın sinemada artık hiçbir şeye özgün denilemeyeceğini iddia eden bir zihin egzersizi, görsel bir bombardıman, yine heyecan verici bir başyapıt.

Kapanış filmi Roma

Filmekimi Alfonso Cuarón’un Venedik’te büyük ödül Altın Aslan’ı kazanan filmi Roma’yla kapanacak. Oscar ödüllü yönetmen ve senarist Alfonso Cuarón’un bugüne kadar gerçekleştirdiği en kişisel proje olan Roma, Mexico City’nin orta sınıf ailelerin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’yu (Yalitza Aparicio) konu alıyor. Kendisini yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu niteliğindeki filmde Cuarón, kendi çocukluğunu anımsayarak 1970’lerin çalkantılı siyasi ortamındaki sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaların canlı ve duygusal bir portresini çiziyor. Roma, Cinemaximum Zorlu’da 15 Ekim 2018 Pazartesi 19:30 ve 22:00’da gösterilecek.

Filmekimi biletleri 29 Eylül 2018 tarihinde biletix‘ten satışa çıktı.

 

Haber görseli: “Bir Yıldız Doğuyor” (A star is born), Yönetmen: Bradley Cooper

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2023 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim