DÜNYA
1 Temmuz 2019

BÜYÜK PİRAMİDİN GİZEMİ

Büyük Piramidin Gizemi

Louvre Müzesi, dünyanın en önemli sokak sanatçılarından biri olan JR’ı, yine dünyanın en önemli mimarlarından biri olan IM Pei’nin tasarlardığı Louvre Piramidi’ni kaybetmesi için üç yıl önce Paris’e çağırmıştı. JR’ın tasarladığı iş, binlerce metrekarelik bir kâğıt üzerinde tasarlanmış bir göz yanılmasından başka bir şey değildi. Böyle bir işin yapılması için gereken insan sayısına ulaşılamadığı için tasarım uygulanamadı. Bu yıl, Louvre Pyramidi’nin 30. yılını kutlamak üzere yeniden bir internet çağrısı yapıldı ve dünyanın dört bir tarafından yüzlerce insan JR’ın daha önceden görmediği işini Louvre avlusuna yapıştırmak için ismini yazdırdı.

Büyük puzzle!

“Büyük Piramidin Gizemi” 17 bin metrekarelik alana her biri 10 metre uzunluğundaki 2000 kâğıdın yapıştırılmasıyla oluştu. Dört yüz gönüllü 26-30 Mart 2019 tarihleri arasında “Büyük Piramidin Gizemi”ni Louvre avlusuna yapıştırdı. Bu büyük imece Louvre’un avlusuna kurulan dev ekranlardan sanat severlere izletildi. İşin bitişini 30 Mart 2019 tarihinde JR Instagram hesabından duyurdu. Birkaç gün içinde, eser dünyanın dört bir tarafından ziyarete gelen sanat severlerin aldığı parçalar nedeniyle yok oldu.

Bazıları bu işe büyük övgüler yağdırırken, bazıları bunun bir sanat eseri olup olmadığı konusundaki şüphelerini gideremedi. Eğer hâlâ bu işi görmediyseniz 29 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “Büyük Piramidin Gizemi” işinin filmini seyredebilirsiniz. Sıra sizde! JR’ın işi yüzyılın en iyi işlerinden biri mi? Yoksa bir sanat eseri bile değil mi? JR bu sorulara cevap olarak “zaten sanat bu değil midir?” diyor.

“Büyük Piramidin Gizemi”
Yönetmen: JR ve Mohammed Chaban
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2023 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim