Musica Historica

MUSİCA HİSTORİCA

KONSER

16-17. yüzyıl Macaristan'ında müzik yolculuğu...

Etkinliği Paylaş:

20

Ekim2022

ÜCRETSİZ

23 Ekim Macar Ulusal Bayramı (1956 direnişinin yıldönümü) vesilesiyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde; 20 Ekim saat 20:00’de Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde konser icra edecek olan Musica Historica Topluluğu 1988 yılında Budapeşte’de kuruldu. Halen kendi müzik alanında (Ortaçağ, Barok, Rönesans dönemleri Macar ve Doğu Avrupa müzikleri, Trubadour müziği) Avrupa’nın en bilinen ve saygın topluluklarındandır.

Konser repertuarını oluşturan eserlerde dönemin çalgılarıyla seslendirilen 16. ve 17. yüzyıl Macar şarkıları ve dans ezgileri yer alıyor. Ali Ufki elyazmalarından dönemin Mehter örnekleri ve Mehter müziği ile Macaristan’a ulaşan zurna adlı çalgının küçük bir değişime uğramasıyla Törökşip adlı yeni bir çalgının doğuşu ve Macar müziğinin ana çalgılarından biri haline gelmesi sergileniyor. Şarkıların sözleri, o dönem Macarların çevre halklara bakışını, yer yer hiciv içeren dizelerle seslendiriliyor, hem Osmanlı hem Avusturyalılar (Labantz) tarafından fetih ve işgal edilen topraklarda yaşayan Macarların acısını ve yakınmalarını dile getiriyor. Özellikle o sıkıntılı günlerde ortaya çıkan protesto hareketinin yarattığı ve çoğunluğu işsiz askerlerden oluşan yeni bir sosyal sınıfın (Kuruç) çevresinde yeşeren yeni kültürün müzik ve danstaki yansımaları aktarılıyor. Bu, bir açıdan Anadolu’da ortaya çıkan Zeybek kültürünün kendine özgü müzik ve dansını yaratmasına benziyor.

ÜCRETSİZ

SÜLEYMAN SEBA KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ (212) 215 60 37 / DİKİLİTAŞ MAH. HAKKI YETEN CAD. NO:10 BEŞİKTAŞ / İSTANBUL MERKEZ DETAYLARI

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2023 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim