PROF. DR. NAZAN ERKMEN

NAZAN ERKMENPROF. DR. NAZAN ERKMEN

1945 yılında Balıkesir’de doğdu. Orta ve Lise eğitimini Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinde 1965 yılında tamamladı. 1982’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 1991’de Yüksek Lisans, 1994’da Sanatta yeterlilik eğitimini tamamladı. 1994’de Yard. Doç, 1996’da Doçent, 2001’de Profesör ünvanı aldı. 1998-2006 yılları arasında dekan yardımcısı olarak çalıştı. 2006’da Dekan olarak atandı. 2009’da ikinci defa seçimle dekanlık görevine atandı. Halen Grafik Bölüm Başkanlığı ve 2006 yılında başladığı Dekanlık görevini yürütmektedir. 
26 ulusal, 24 uluslararası sergiye katıldı. 14 ulusal, 4 uluslararası ödül sahibidir. 13 kişisel sergi açtı. Çocuklar ve büyükler için 100 üstünde kitap resimledi. Bunun yanısıra sayısız kitap kapağı, afiş, şiir ve öykü resimlemeleri aktüel ve kültürel dergilerde illüstrasyonları yayımlandı. 1998 ve 2000’de Japonya ve Bratislava “Selected Worlds Illustrators Biennali” (Seçilmiş Dünya İllüstratörleri Biennali)’ne seçildi. Posta Genel Müdürlüğü tarafından basılmış 3 set uluslararası intercept pulları(masallar) ve iki adet Atatürk ve Çocuk pulu basıldı. Yayımlanmış olan pek çok makale ve konferansı bulunmaktadır. Eserleri Japonya Hiroko Mori ve Stasys Müzesi Alanya Belediye Reisliği Adana Müzesi Mersin Üniversitesi ve çeşitli özel koleksiyonlarında bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında kitap resimleme ödülleri de alan Erkmen, açtığı kişisel sergilerle Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 2008 yılında Türkiye’den illüstratör olarak ve sanatçılar arasında aday olarak seçilmek bile en büyük ödül sayılan Hans Christian Andersen’e Türkiye’den illüstratör olarak aday olarak gösterildi. Frankfurt Kitap Fuarında verdiği konferansda Türk İllüstrasyon Sanatını tarihsel belgelerle yabancılara tanıttı. Afiş ve dünya masalları resimleme dalı yarışmalarında uluslararası ve ulusal alanda pek çok ödül kazandı. Ülkemizde olduğu kadar yurtdışındaki başarıları ile tanınan sanatçı Doğu Avrupa İllüstrasyon Biennali’nde aldığı ödül ile “Seçilmiş Dünya İllüstratörleri” arasında yer aldı. 2009 yılında Polonya Resim Biennali ve 2010 yılında Çek Cumhuriyeti, Pilsen IV. Resim biennali ve 2010 yılında Üsküp Uluslararası Afiş Yarışmasında jüri üyesi olarak görev yaptı.

2009 – 2010 yılları arasında resimlediği son kitaplar arasında Doğan – Egmonds tarafından yayımlanan Karıncanın Anıları, Kör Kedi ve Sevdalı Fare ve İstanbul Efsaneleri kitapları yer almaktadır. İllüstratörler Derneği, Upsd, Çocuk Edebiyatı Araştırma Derneği, Görsav Görsel Sanatlar Vakfı, Kadın Eserleri Kütüphanesi genel kurulu üyesidir. .Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Grafik Bölümü Başkanı ve öğretim üyesidir. Kitap resimlemeyi sürdürmektedir.

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2017 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim