KİTAP
31 Temmuz 2017

“SORSANA BİZİ SEVMİŞ Mİ?”

“Sorsana Bizi Sevmiş Mi?”

Sosyolog Deniz Bağrıaçık’ın, Türk ve yabancı milletlerin birbirleri hakkındaki izlenim ve görüşlerini kültürel bir diyalog niteliğinde sunduğu ve ana temayla bağlantılı olarak çocuksu beğenilme duygusundan yola çıkarak seçtiği “Sorsana Bizi Sevmiş Mi?” isimli kitabı raflarda!

Yabancıları küçümsemek ya da onu aşırı yüceltmek arasında gidip gelen Türk toplumunu irdeleyen bu çalışma, ilk kez yabancıların perspektifinden fikir sunmasıyla da dikkat çekiyor.

Farklı ülke vatandaşlarını, meslek gruplarındaki çeşitli prensipleri göz önüne alarak çözümleyen yazar, elliye yakın görüşmeciyi üç kategoride inceleyerek, yabancıların Türkiye’de hangi dönemlerde ve ne kadar sürede bulunduğundan faydalanarak, kültürlerin birbirlerine karşı olan bakış açılarını gözler önüne seriyor.

Deniz Bağrıaçık, yerleşik yabancıların Türkiye’deki durumlarını “Kitabı okuyanlar fark edeceklerdir ki, insanlar bir yeri ‘ev’ olarak benimsediklerinde, orada yaşayanların dertlerini anladıklarında, kimi zaman var olan ‘üstten bakış’ ya da ‘yargılama’ halleri kayboluyor. Sevgi ve anlayış tüm çözümsüzlüklerin üstesinden geliyor. Bu duygular ışığında, dünyanın sorunlarına çözüm bulunabileceğine ilişkin naif inancı hissetmeden edemiyorsunuz” diye yorumluyor.

Yazar Hakkında:
Deniz Bağrıaçık 1985 doğumlu. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesi’nde sosyoloji lisansı yaptı. “Toplumsal Cinsiyet” alanındaki yüksek lisansını ve ekonomi ve çalışma sosyolojisi oryantasyonunu tamamlayarak Cenevre Üniversitesi’nden mezun oldu.

Güncel olayları takip ederek hazırladığı toplumsal cinsiyet ve sürdürülebilir kalkınma konularındaki yazılarını New York’ta yerel bir gazete için yazmaya başladı. Yazıları daha sonra “Cumhuriyet”, “Birgün”, “İstanbul Art News” ve “Elle France”ta yayımlandı. Sosyal sorumluluk projelerinde de çalışan ve Paris’te yaşayan Bağrıaçık, Paris V Sorbonne Üniversitesi’nde fakirliğin önüne geçmeyi sağlayacak iş modellerinin sosyoekonomik etkileri üzerine doktora tezini hazırlamaktadır.

Deniz Bağrıaçık, “Sorsana Bizi Sevmiş Mi?”, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 2017, 228 sayfa
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2022 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim