KİTAP
5 Ocak 2017

PERŞEMBE BEŞLİSİ

Perşembe Beşlisi

Bu haftaki Perşembe Beşlisi’ni çizgi romana ayırdık. “Dare to Disappoint: Growing Up Turkey” ismiyle Amerika’da yayınlanan Özge Samancı’nın otobiyografik romanı artık Türkçede… Angoulême ödüllü “Le Combat Ordinaire”, dünyaca ünlü savaş fotoğrafçısı Robert Capa’nın hikâyesi, Yunan çizerler Stamboulis ve Mennillo’nun “Küçük Kudüs-Selanik” kitabı ve Erhan Tatlıdilli ve M. K. Perker’in Penguen dergisinde yayınladıkları öykülerin kitaplaştırılmış hali “Eski Sevgili” bu haftanın diğer konukları…

Bırak Üzülsünler
Türkiye’de Büyümek

Bırak Üzülsünler, orta sınıftan bir kız çocuğunun okul ve büyüme hikâyesi. Otoriteye, tartışılamayan ezberlere toslayan, hayallerine sığınarak kendi yolunu arayan bir çocuğun inadı ve savrulmaları… Eğitim sisteminin, öğretmenlerin, muktedirlerin ve erkeklik hallerinin garip ve ağrılı manzaraları. Özge Samancı, otobiyografik bir grafik romanla içini döküyor, farklı olmanın, ayakta kalmanın hararetli hatıralarını anlatıyor.

Özge Samancı, “Bırak Üzülsünler”, İletişim Yayınları, İstanbul, 2017, 190 sayfa

Sıradan Zaferler

Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali “En İyi Çizgi Roman Albümü” ödüllü kitap Emre Yavuz’un çevirisiyle raflardaki yerini aldı.

En iyi 5 grafik romandan biri. Psikolojik olarak yıpranmış, dünyayla ve aşık olduğu kadınla iletişim kurmaya çalışan bir fotoğrafçının, duygu dolu hikâyesi. Çizimler çok etkileyici. Larcenet’in, sevecen karakterle dolu bu kitabı, insanda başka bir ülkeye seyahat etmiş hissi yaratıyor.

Time

Manu Larcenet, “Sıradan Zaferler”, Çeviren Emre Yavuz, Karakarga Yayınları, İstanbul, Aralık 2016, 248 sayfa

Capa
Kayıp Giden Bir Yıldız

Robert Capa, dünyaca ünlü bir savaş fotoğrafçısı. Özellikle İspanya İç Savaşı sırasında çektiği fotoğraflarla adını duyurmasına rağmen biz onu en çok 2. Dünya Savaşı ve özellikle Normandiya Çıkarması sırasında çektiği fotoğraflardan tanıyoruz.

İnsanın kafasına kazınan bazı kareler vardır. Filmlerde, posterlerde veya çeşitli dergilerde karşımıza çıkar ama kimin çektiğini çoğumuz bilmeyiz. İşte o fotoğrafların, belki hafızamızda en çok yer edenlerini çeken kişi, Robert Capa’dır.

Bu kitap, dünyanın dört bir yanındaki savaş alanlarında haber yapmaya harcanan bir hayatın özeti niteliğinde. Üstüne yapışan ve onu fotomuhabirliğin efsanesi haline getiren çılgın imajının uzağında, kendini samimiyetle anlatıyor ve hayatında belirleyici rol oynayan gerçek yarasını açığa vuruyor.

Florent Silloray, “Capa”, Çeviren Sebla Kutsal, Sırtlan Kitap, İstanbul, 2016, 88 sayfa

Küçük Kudüs-Selanik
Duvarın Yıkılışından Sonraki Bir Yaz Günü

Selanik, namı diğer Küçük Kudüs, Balkanlardaki çokkültürlü ve çok çetrefilli hayatın/tarihin simge mekânlarından biridir. Bugün değişik ülkelere yayılmış pek çok insanın aile hafızasında bambaşka resimlerle kendine hâlâ yer bulabilmesi onun hem sonsuzca doğurgan hem de iğdiş edilmiş doğasının somut bir göstergesidir.

Küçük Kudüs-Selanik işte tam da bu bellek ya da unutuşa dair bir grafik roman. Kesintili ve yoğun çizgileri içinde okuyucuyu Selanik’in modern tarihi içinde bir aile hikâyesini takip etmeye ve bizzat kendi hikâyemiz içinde Selanik’in yerini bulmaya davet eden kışkırtıcı bir anlatı.

Küçük Kudüs, Elettra Stamboulis’in içinde yaşadığı coğrafyayı takip eden ve tartışan hikâyeciliği ve Angelo Mennillo’nun yenilikçi ve aykırı çizgileriyle İtalyanca ve Yunancadan sonra gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bir edisyonla şimdi Türkçede.

Küçük Kudüs sayesinde hiç görmediğim Selanik hakkında gerçek bir izlenimim oluşmaya başladı. Bu kitaptaki insan hikâyeleriyle örülmüş bir şehir anlatısı. İşin güzelliği, çizgi roman bu tür anlatılara çok yakışıyor.
Cem Dinlenmiş

Elettra Stamboulis, Angelo Mennillo, “Küçük Kudüs-Selanik”, Çeviren Hasan Özgür Tuna, İstos Yayıncılık, İstanbul, Ocak 2016, 64 sayfa

Eski Sevgili

Karikatürist Erhan Tatlıdilli’nin yazdığı, ünlü çizgi romancı M.K. Perker’in çizdiği Penguen dergisinde yayınlanmış; ilişkiler, aşk ve ayrılık üzerine ilginç ve eğlenceli detaylarla dolu duygusal bir öykü.

Kader yaşadığımız çoğu anı görünmez kılar, çünkü kader sadece ‘karar anlarında’ biçimlenir. Ortak zamanlama, ortak karardır kader. Ya ‘Gel! dersiniz ya da Git!’… ‘Gel’ güzel kelime ama; söylemek zorsa ve artık geleceğiniz yoksa, iki ayrı gelecek vardır…

Korkunun olduğu yerde gerçek yoktur, inanç yoktur, özgürlük yoktur. Yaşayacağınız hasreti ve acıyı göze alabildiğiniz kadar tutsaklıktan kurtulabilirsiniz. Ancak bu özgürlük bizi mutlu etme ‘tehlikesi’ taşır. Büyük mutlulukların sonu da basit bir neticeden fazlasıdır. Bir ruhun başka bir ruhu kucaklamak için bahanesi kalmadığındaysa ayrılık kaçınılmaz olur.

Bazen siz değil, sözcükleriniz yorulur. Ve bir insanı unutmanın en iyi yolu onu bir esere dönüştürmektir…

Erhan Tatlıdilli, M. K. Perker, “Eski Sevgili”, Karakarga Yayınları, İstanbul, Aralık 2016, 56 sayfa
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2022 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim