DÜNYA
28 Nisan 2015

VENEDİK BİENALİ’NDE TÜRKİYE PAVYONU SARKİS’İ AĞIRLAYACAK

Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu Sarkis’i ağırlayacak

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, günümüzün önemli kavramsal sanatçılarından Sarkis’in eserleri yer alacak. Respiro başlıklı yerleştirme, 9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında Venedik Bienali’nde izlenebilecek.

Defne Ayas küratörlüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilecek Türkiye Pavyonu sergisi, bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında yer alacak.

Sarkis, sergiyle ilgili olarak: “Zamanların başlangıcına, ilk gökkuşağına, diğer bir deyişle ışığın ilk kırılma anına gideceğiz. Tarih içindeki belirli anlara sabitlenmek yerine bugünün ve uzak geçmişin güncelliğine aynı anda sahip çıkacağız. Durağanlığa karşı dönüşmeye, dönüştürmeye, nefes almaya, hissettirmeye devam edeceğiz,” dedi.

Bir Tiyatro Sahnesi Gibi Olacak
İtalyanca’da nefes anlamına gelen Respiro başlıklı projesinde Türkiye Pavyonu’nu bir tiyatro sahnesi gibi düzenleyecek olan Sarkis, obje ve görselleri, düşünce ve kodlar ile bir araya getirecek ve eserlerinin özünü oluşturan sonsuz diyalog ve dönüşüm fikirlerini incelemeye devam edecek. Aynalar, vitray panolar ve mekâna özgü üretilmiş neon ışıklandırmalardan oluşacak yerleştirme, sanatçının ürettiği gökkuşağının yedi renginin çiziminden esinlenen Jacopo Baboni-Schilingi’ye ait bir besteyle tamamlanacak.
Sarkis’in Türkiye Pavyonu’ndaki Respiro sergisine ‘sinyal’ gönderecek 6 farklı yerleştirmesi, 7 Mayıs 2015 tarihindeki açılışla eş zamanlı olarak Fransa, Hollanda, İsviçre ve Türkiye’deki mekânlarda yer alacak. Böylelikle, Türkiye Pavyonu’nda yer alacak eserlerle bu yerleştirmeler arasında devam eden bir diyalog da yaratılacak.

Sarkis’in Türkiye Pavyonu’ndaki Respiro sergisine sinyal verecek kurumlar şunlar:
Château d’Angers, Angers, Fransa

Château des ducs de Wurtemberg Müzesi, Montbéliard, Fransa

Domaine de Chaumont-sur-Loire, Chaumont-sur-Loire, Fransa

Boijmans Van Beuningen Müzesi, Rotterdam, Hollanda

Mamco, Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Cenevre, İsviçre

Hrant Dink Vakfı, İstanbul, Türkiye

Okwui Enwezor’un küratörlüğündeki Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi, 9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında izleyicilere açık olacak.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim