HABERLER
4 Kasım 2015

TONY GATLIF GERANIMO’YLA EDİRNE’DE

TONY GATLIF GERANIMO’YLA EDİRNE’DE

Uluslararası Edirne Film Festivali Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin destekleriyle 20-26 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleşiyor. Uluslararası ve ulusal film yarışmaları, engelsiz film gösterimleri, sergiler ve sinemacılarla söyleşilerin yer aldığı festival programı 13 Kasım 2015’de İstanbul’da gerçekleşecek basın toplantısında açıklanacak.

TONY GATLIF EDİRNE’DE

Uluslararası Uzun Film yarışması jüri başkanlığını ünlü Fransız yönetmen Tony Gatlif yapıyor. “Transilvanya”, “Özgürlük”, “Öfkeliler”, “Çılgın Yabancı” gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni olan Gatlif’in son filmi “Gerenimo” festival kapsamında seyirciyle buluşacak. Gösterim sonrası Gatlif sinemaseverlerle bir araya gelecek. Balkan sinemasından filmlerin jüri karşısına çıkacağı yarışmada, kazanan en iyi film “Günebakan En İyi Uluslararası Film” ödülü ve 10.000 Euro’nun sahibi olacak.

ULUSAL JÜRİ BAŞKANI BİKET İLHAN

“Ayın Karanlık Yüzü”, “Kayıkçı”, “Sokaktaki Adam” ve ünlü şair Nâzım Hikmet Ran’ın hayatını anlatan “Mavi Gözlü Dev” filminin yönetmeni Biket İlhan festival kapsamında düzenlenen “Ulusal Uzun Film Yarışması”nın jüri başkanlığını üstleniyor. Türkiye sinemasının en iyi filmlerinin yer aldığı yarışma kapsamında “En İyi Film” , “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” olmak üzere 6 dalda “Günebakan Ödülü” sahiplerini bulacak.

YİRMİYE YAKIN FİLMDEN TÜRKİYE GALASI

Michael Almereyda’nın “The Experimenter”, José Manuel Cravioto’nun “İntikam Gecesi”, Ognjen Svilicic’in “Kurallar Böyle”, Yared Zeleke’nin Etiyopya yapımı “Kuzu” filmleri festival kapsamında Türkiye galalarını gerçekleştirecek.

MEMDUH ÜN’ÜN ANISINA

Geçtiğimiz günlerde 95 yaşında hayatını kaybeden Türk sinemasının duayenlerinden senarist, oyuncu, yönetmen ve yapımcı Memduh Ün’ün anısına yönetmenin sevilen filmlerinden “Ağrı Dağı Efsanesi” seyirciyle buluşacak. Sanat yaşamına 1948 yılında Seyfi Havaeri’nin “Damga” filmindeki başrolle başlayan Memduh Ün, “Düş Gezginleri”, “Zübük”, “Yaşamak Seninle Güzel”, “Gülsüm Ana” gibi onlarca filmin oyuncu kadrosunda yer aldı. Birçok filmin yapımcılığını ve senaristliğini yapan usta, “Zıkkımın Kökü”, “Ağrı Dağı Efsanesi”, “Kanlı Nigar”, “Devlet Kuşu” gibi onlarca filminse yönetmen koltuğunda oturdu.

TARIK DURSUN K. ANILIYOR

Türk yazar ve yayıncı Tarık Dursun Kakınç’ın hikâyelerinden oluşan” İmbatla Dol Kalbim”den uyarlanan ve kitapla aynı ismi taşıyan, Hikmet Yaşar Yenigün’ün yönetmenliğini yaptığı film festival kapsamında gösterime girecek.

İKİ USTAYA ONUR ÖDÜLÜ

Festivalin “Onur Ödülleri” usta oyuncu Murat Soydan ve Yeşilçam’a üç binin üzerinde film afişi kazandıran Erol Ağakay’a verilecek. Murat Soydan’ın Hülya Koçyiğit ve Çolpan İlhan’la başrollerinde yer aldığı “Cemile” filmi yeniden izleyici karşısına çıkarken, “Erol Ağakay Mimeray’la Yeşilçam Afişleri” sergisi de Edirnelilerle buluşacak.

ENGELLİLER VE ÇOCUKLAR İÇİN FİLM GÖSTERİMLERİ

Uluslararası Edirne Film Festivali süresince çocuk filmleri ve görme ve işitme engelli bireyler için özel hazırlanmış sesli betimlemeli, işaret dili ve altyazılı filmler festival programında yer alacak. Tüm çocuk filmleri ve engelsiz filmler ücretsiz olarak seyircisiyle buluşacak.

FESTİVAL YAYINLARI

Festival kapsamında Sema Fener’in “Dijital Sinematografi” kitabıyla Yıldırım Yanılmaz ve Sema Fener’in kaleme aldığı “Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu” tematik kitapları basılacak.

20 Kasım 2015’te film gösterimleri ve açılış töreniyle başlayacak festival, 26 Kasım 2015 akşamı ödül töreniyle son bulacak. Cinemarine Sinemalarının gösterim sponsorluğunda, Edirne Kipa Sinemalarında gerçekleşecek gösterimlerin programları, yarışma ve diğer filmlerin bilgileri ve yan etkinliklere dair tüm bilgilere 13 Kasım 2015’ten itibaren www.edirnefilmfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2022 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim