HABERLER
7 Ekim 2015

SENNUR SEZER YAŞAMINI YİTİRDİ

Sennur Sezer Yaşamını Yitirdi

Şair, yazar Sennur Sezer, İstanbul’da eşi Adnan Özyalçıner’le birlikte yaşadığı evde 7 Ekim 2015 sabahı yaşamını yitirdi.

Sennur Sezer kimdir?

Sezer 12 Haziran 1943’te Eskişehir’de doğdu.

1959’da İstanbul Kız Lisesi’nin ikinci sınıfından ayrıldıktan sonra Taşkızak Tersanesi’nde çalışmaya başladı.

1965 yılında Varlık Yayınları düzelticiliğine geçti.

1967 yılında Adnan Özyalçıner ile evlendi. 1982 yılına kadar çeşitli yayınevlerinde ve ansiklopedilerde düzelticilik, metin yazarlığı yaptı.

Başta Evrensel Gazetesi ve Evrensel Kültür olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Sezer’in yayınlanmış çok sayıda kitabı var.

Sezer “Buğulu gözler” gibi başka ünlü Yeşilçam şarkılarının da söz yazarıydı.

Evrensel Basım Yayın tarafından yayınlanan “Şiirin Ve Umudun Yorulmaz İğnesi, Sennur Sezer” isimli kitapta şöyle yazıyordu:

“Rivayet edilir ki, Mevlana, Yunus Emre için, ‘Geçtiğim bütün yollar boyunca, önüm sıra o Türkmen kocasının ayak izlerini gördüm’ demiş. Hangi işi yaparsa yapsın kişi, hangi hünerin erbabı olursa olsun, ressam, tiyatrocu, sinemacı, şair, romancı ya da kalaycı, makinist, çömlekçi, terzi, ana ya da baba, Sennur’dan öğreneceği bir şey vardır.”

Sennur Sezer, Beşiktaş Belediyesi’nin bu sene düzenlemiş olduğu 1. Dağlarca Şiir Yarışması’nın seçici kurulunda da yer almıştı. Kültür Sanat Müdürlüğü olarak yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2022 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim