HABERLER
4 Mart 2016

RESTORASYON SIRASI SÜRÜ’DE…

Restorasyon sırası Sürü’de…

Groupama, dokuz yıldır İstanbul Film Festivali işbirliğiyle sürdürdüğü “Türk Klasikleri Yeniden” projesi ile Türk sinemasının önemli yapıtlarının yıllar sonra yenilenerek tekrar sinemalarda gösterime hazır hale getirilmelerini sağlıyor. 35. İstanbul Film Festivali “Türk Klasikleri Yeniden” bölümü yapılacak özel gösterimde bu yıl Zeki Ökten’in yönettiği, başrollerini Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz’in paylaştığı, Şenel Gökkaya, Levent Yalman, Yaman Okay, Erol Demiröz, Levent İnanır, Savaş Yurttaş’ın da rol aldığı 1978 yapımı Sürü yenilenmiş kopyasından gösterilecek. Atlas Post Production tarafından restore edilen Sürü, Tuncel Kurtiz’in 80. doğum yılı olan 2016’da, yapımından 38 yıl sonra yeniden beyazperdede izleyiciyle buluşacak.

“Sürü” pek çok ödülün de sahibi
Müziklerini Zülfü Livaneli’nin bestelediği Sürü, temelde baskıcı toplum modelini kırmaya çalışan genç bir çiftin isyanını konu alırken, bir aşiretin büyük kente göçüşünü ve trajik çöküşünü epik bir tarzla ele alır. Çok katmanlı senaryosunu Yılmaz Güney’in cezaevinde olduğu sırada yazdığı bu başyapıtta Tuncel Kurtiz, geçimleri hayvancılık üzerine kurulu aşiretin reisi Hamo’yu, Tarık Akan ise oğlu Şivan’ı canlandırır. Düşman aşiretin kızı olan Berivan’la (Melike Demirağ) evli olan Şivan, babasının tüm ısrarlarına rağmen eşini bırakmaz. Sinema tarihçisi, yazar Agâh Özgüç’e göre “Türk sinemasında ekip çalışmasının en zengin örneklerinden” Sürü, sinema yazarı Atilla Dorsay’ın sözleriyle “Doğu Anadolu’nun bağrından kopup gelen bir büyük fırtına, bir acı çığlık, bir vahşi senfoni gibi insanı alıp götürüyor”. 1979 Locarno ve 1980 Antwerp film festivallerinde ödüllendirilen Sürü, 1980 Antalya Film Festivali’nde de “En İyi Film” dahil altı dalda ödül kazandı. Yapımcılığını da Yılmaz Güney’in üstlendiği filmin yönetmen yardımcısı Ali Özgentürk, görüntü yönetmeni İzzet Akay, kurgucusu ise Özdemir Arıtan. Sürü, Kültür Bakanlığı’nın “En İyi 10 Türk Filmi” listesinde de yer alıyor.

İkinci kuşak sinemacı Zeki Öktem
1941 doğumlu Zeki Ökten, Nişan Hançer’in yönettiği Acı Zeytin filminde yönetmen yardımcılığı yaparak sinemaya adım atmıştır. “İkinci yeni kuşak” sinemacılardan Ökten, Lütfi Ö. Akad, Halit Refiğ, Memduh Ün ve Atıf Yılmaz gibi isimlerin yönetmen yardımcılığını yapmış, ilk filmi olan Ölüm Pazarı’nı 1963 yılında çekmiştir. Türk sinemasının önemli kilometre taşlarından biri olan Zeki Ökten’in iz bırakan filmleri arasında Bir Demet Menekşe (1973), Hanzo (1975), Çöpçüler Kralı (1977), Düşman (1979), Pehlivan (1985 İstanbul Film Festivali Jüri Ödülü), Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey (1995), Güle Güle (1999) yer alır. 2004’te İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülü’nü alan Zeki Ökten, 2009’da hayatını kaybetti.

İKSV tarafından Akbank’ın desteğiyle 7-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 35. İstanbul Film Festivali’nin programına 14 Mart Pazartesi gününden itibaren film.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim