HABERLER
20 Eylül 2016

“ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM”

“Ömrüne Sığmayan Adam”

Edebiyatı, mizahı, hayat görüşü, politik duruşu ve geleceğe bıraktıkları açısından Aziz Nesin’i daha yakından tanımak ve değerlendirmek amacıyla düzenlenen sergi, yazarın yazılı ve görsel arşivine geniş yer ayırıyor. Nesin Vakfı tarafından organize edilen serginin birincil amacı, Nesin Vakfı arşivlerini paylaşıma açarak, günümüz Türkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yüklenen değil; oluşturduğu ve yaşattığı değerlerle, olabildiğince objektif bir bakış açısıyla tanımak ve tanıtmak.

“Ömrüne Sığmayan Adam” sergisi, Aziz Nesin’i anlatmanın yanı sıra; onun tanıklık ettiği tarihi sözlü, görsel ve yazılı belgelerle izleyiciye aktarmayı ve çeşitli tartışma platformları açmayı hedefliyor. 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamı gibi Türkiye’nin yakın tarihinde iz bırakan olaylara, Türkiye’de sanat, edebiyat, politika gibi mevzulara da Aziz Nesin’in gözünden bakma, Aziz Nesin’i bilindik klişelerin ötesinde tanıma olanağı sunuyor. Aziz Nesin’in yaşamı süresince ortaya çıkardıklarının yanı sıra, ömrüne sığdıramadığı işlerine yer veriyor.

Sergi Aziz Nesin’in yaşamını ilk kez bu denli ayrıntılı bir çalışma üzerinden izlenime açıyor. Yazarın yüzbinlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ve kitaplarının yanı sıra, yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alıyor.

Sergi içinde yer alan ve Nesin Vakfı öğrencileri ve çalışanları ile yapılan video-röportajlar temel alınarak hazırlanan “Aziz Nesin Yaşıyor” belgeseli ile Nesin Vakfı Arşivi’nden video seçkisi ise Fatih Pınar ve Burcu Kolbay tarafından hazırlandı. Sergi ayrıca Tan Oral tarafından 1973-73 yıllarında 8 mm’lik kamera ile kayıt altına alınan ve Ethem Özgüven tarafından dijitalleştirilen Nesin Vakfı yapım görüntülerine yer veriliyor. Film Burcu Kolbay’ın sanatçı ve mimar Tan Oral ile yaptığı söyleşi ile seslendirildi. Serginin içeriği, Ali Nesin ve Vakıf yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu başta olmak üzere Nesin Vakfı danışmanlığında sürdürüldü.

Sergide Aziz Nesin’in şimdiye kadar basılmış tüm kitaplarına da ulaşmak mümkün.

“Ömrüne Sığmayan Adam” Aziz Nesin Arşiv Sergisi, Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliğinde 30 Eylül – 8 Kasım tarihleri arasında Ankara’daki Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde her gün 09:00-19:00 saatleri arasında görülebilir.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2020 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim