BEŞİKTAŞ
13 Şubat 2017

İZDÜŞÜM

İzdüşüm

Nilüfer Çile’nin Vakıfbank Sanat Galerisindeki “İzdüşüm” başlıklı sergisi, son 15 yıllık bir dönemin çalışmalarını kapsıyor.

Çile’nin tüm yapıtlarında ilk dikkati çeken, konuların dinamik ve yaşama dair olması… Adeta zaman gezgini olarak da tanımlayabileceğimiz Nilüfer Çile’nin işlerinde belleklerde kalmış anılar ve belli belirsiz anımsamalar, derinlere nüfuz ederek dönem eserlerine işleniyor ve zamanı sorgulayan sanat ürünlerine dönüşüyor.

İstanbul’a dair resimlerinde masal tadında parçalı enstantaneler ve ayırtkan öğeler sanatçının bu kente olan tutkusunun ve bağımlılığının içselleştirilmiş bir dışa vurumu olarak yorumlanıyor. “İzdüşüm”deki konulardan bir tanesi de kadının toplumdaki yeri. Çile, bu nitelikli duruşunu pek çok eserinde bir manifesto gibi çalışmalarına yansıtıyor. Son dönem işleri ise, ağırlıkla insanlığın yaşadığı acılara bir tür ağıt yakmaya ayrılıyor.

Sergi 20 Şubat – 3 Mart 2017 tarihleri arasında Vakıfbank Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Nilüfer Çile hakkında…
İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde tamamladı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden, yüksek lisans diplomasıyla mezun oldu. Birçok kişisel sergi açtı, yurtiçinde ve yurtdışında 100 den fazla karma sergiye katıldı. Yurtiçinde ve yurtdışında otellerde ve konutlarda seramik ve mozaik panolar yaptı. Çin ve Japon sanatı ile ilgili hazırlıklarına katıldığı “Work of Art” adlı ansiklopedi “Grolier” yayınları tarafından yayınlandı. Yapıtları yurtiçinde ve yurtdışında koleksiyonlarda bulunuyor.

Vakıfbank İstanbul Genel Müdürlük Sanat Galerisi
Adres: Levent Mah. Çayır Çimen Sok. No: 7 Beşiktaş, İstanbul

Galeri pazar günleri dışında her gün 09:00-17:30 saatleri arasında açıktır.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim