İSTANBUL
20 Temmuz 2017

VALERIAN VE BİN GEZEGEN İMPARATORLUĞU

Valerıan ve Bin Gezegen İmparatorluğu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İKSV Galaları’nda Luc Besson’un yıllardır merakla beklenen son filmi “Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu” gösterilecek. Film, uzay ve zamanda yol alarak düzeni ve adaleti sağlamaya çalışan özel ajanlar Valerian ve Laureline’in gökada metropolü Alpha’yı tehdit eden karanlık güçlere karşı mücadelesini olağanüstü bir görsellikle izliyor.

Bilimkurgunun ve “uzay operası” türünün en çok konuşulan isimlerinden yönetmen Luc Besson, “Beşinci Element”ten 20 yıl sonra yine görkemli bir filmle beyazperdeye dönüyor. “Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu” (Valerian and the City of a Thousand Planets) ile Luc Besson, göz alıcı bir bilimkurgu evrenini parlak bir oyuncu kadrosuyla bir araya getirerek kült olmaya aday yeni bir filme imza atıyor. Luc Besson’un senaryosunu yazıp, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu”nda Valerian rolünde Dane DeHaan, yardımcısı Laureline rolünde ise Cara Delevingne var; oyuncu kadrosunda ayrıca Komutan Arün Filitt rolünde Clive Owen, Ethan Hawke, Herbie Hancock ve Rihanna yer alıyor. Filmin özgün müziklerini Alexandre Desplat besteledi. Bu çağdaş bilimkurgu efsanesi, yaklaşık 200 milyon Euro bütçesiyle bugüne kadar Fransa’da çekilen en yüksek bütçeli film oldu.

Olağanüstü bir görsel evrene sahip olan filmin başkahramanları Valerian ve Laureline, tüm evrenin düzenini sağlayan insan gezegeni devleti için çalışan özel ajanlardır. İkili, binlerce farklı türe ev sahipliği yapan gökada metropolü Alpha’ya göreve giderler. Alpha’nın 17 milyonluk halkı, evreni iyileştirmek için tüm yeteneklerini ortaya koymuşlardır. Fakat görünmeyen güçler çok korkunç bir tehlikeyi üzerlerine salmak üzeredir.

“Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu”, Fransa’dan çıkan en popüler bilimkurgu çizgi romanı olan ve ilk macerası 1967 yılında yayınlanan “Valérian et Laureline”dan uyarlandı, “Valérian et Laureline”, Avrupa çizgi roman kültürü için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor; pop kültürü, uzay operası, zaman yolculuğu, klasik kahraman hikâyesi gibi türleri de derinden etkiliyor. Pierre Christin tarafından yazılan çizgi dizinin çizeri Jean-Claude Mézières, “Beşinci Element”in birçok öğesinin de kavramsal çizimlerini yapmıştı. “Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu”, Fransa vizyonundan önce Türkiye’de ilk defa İKSV Galaları’nda gösterilecek. Film, Türkiye genelinde 27 Temmuz 2017 tarihinde gösterime girecek.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2018 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim