İSTANBUL
14 Şubat 2019

PORTRELER

Portreler

Galerist, Semiha Berksoy “Portreler” sergisine 13 Şubat – 23 Mart 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. İşlerinde her zaman müziği ve dramayı taşımanın yollarını arayan Berksoy, portreler serisinde hayatını şekillendiren önemli dönemlerin birbirinden değerli şahsiyetlerini resmediyor.

İyi bir hikâye anlatıcısı olan Berksoy, portresini çizdiği kişinin ifadesini müthiş bir beceriyle yakalar; sadece suretini değil ruhunu da görür. Resimlerdeki insanlar zaman geçtikçe yaş alır fakat Berksoy hep genç kalır; düşüncesi ve enerjisiyle cesur ve hep daha ötededir. Bu enerjiyi alışılagelmiş akımların dışındaki çizgileriyle sabitler, izleyiciyi şaşırtan bir hayal dünyasına çekmeyi başarır. Baktıkça canlanan, büyüyen, renklenen, hareket eden ve hikâyeler anlatan portrelerin kimisi müzik dünyasından, kimisi özel hayatından, kimisi ise Berksoy’un hayal dünyasında onu yalnız bırakmayan karakterlere atfen resmedilmiştir.

Ressam bir anne ve şair bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Berksoy, sanatın her türüyle beslenerek büyümüş, yaşamındaki aşkları ve ilham aldığı sayısız insanı resimlerinde ölümsüz kılmıştır.

2004 yılında kaybettiğimiz yüksek dramatik soprano, ressam, şair, aktris, performans sanatçısı Berksoy, sanatın farklı alanları arasında kurduğu doğal ilişkiler, yaşama sevinci şevki, yaşadığı her anı yaratma ve ölümsüz kılma becerisi ile ışığını 20. yüzyılın geniş zamanına yaymayı başarmış benzersiz bir sanatçıdır.

Galerist salı-cuma günleri 11:00-19:00, cumartesi günü 12:00-19:00 saatleri arasında açık.

Galerist
Meşrutiyet Cad. No: 67/1 Beyoğlu İstanbul
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim