İSTANBUL
27 Ekim 2017

PIERRE LOTI VE HASAN SİLÜETLERİ

PIERRE LOTI ve HASAN SİLÜETLERİ

“Pierre Loti ve Hasan Silüetleri – II. Meşrutiyet Öncesi Portreler Sergisi”, bizlere tarihten üç kişinin, başka bir deyişle Hassan, Robert de Guiroye ve Pierre Loti’nin hayatından kesitler sunuyor.

Pierre Loti’nin, “Le Vautour” adlı kruvazörün başına geçtiği dönemde, Hasan imzalı karikatürler İstanbul’da dolaşmaya başlar. Herkes, bu ünlü Hasan’ın gerçekte kim olduğunu merak etmektedir…

İşte size, bir araştırmacı kimliğine bürünerek, gizemli Hasan’ın kim olduğunu gün ışığına çıkarma olanağı. Eğer buna hazırsanız, 20. yüzyılın başlarına ait Hasan’ın litografilerinde ve değerli koleksiyoner Erol Makzume’nin oluşturduğu görkemli katalogda bu esrar perdresini kaldırmaya yeterli ipuçlarını bulabilirsiniz!

“Pierre Loti ve Hasan Silüetleri – II. Meşrutiyet Öncesi Portreler Sergisi”24 Ekim 2017 tarihinde Saint Benoît Lisesi, “La Galerie”de açıldı. 23 Kasım 2017’ye kadar ziyarete açık kalacak. Sergi pazar günleri hariç 15:30-18:00 saatleri arasında gezilebilir.

Gizemli Hasan

II. Meşrutiyet öncesi, İstanbul… 1905-1906 yılları arasında, Hasan adındaki bir adam, yabancı diplomatları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmetmektedir. Hasan adı altında saklanan kişi, aslında deniz subayı Robert de Guiroye’dur. Bu kişi, o dönemde Pierre Loti’nin kumandasındaki yardımcı gemi “La Mouette”de (Martı) görevlidir. Bu subayın, Cercle d’Orient, Pera Palas Balo Salonu, Tepebaşı Tiyatrosu gibi dönemin önemli sosyal kulüplerinde uzun zaman geçirdikten sonra, akşamları bu gemide çizimleri yaptığı düşünülmektedir.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim