İSTANBUL
14 Aralık 2017

KÜLTÜR VE SANAT İNSANLARI

Kültür ve Sanat İnsanları

Köksal Çiftçi ve Bülent Karaköse’nin çizgilerinden “Kültür ve Sanat İnsanları” portrelerini görmek isteyenler 7 Ocak 2017 tarihine kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’ni ziyaret edebilir.

Köksal Çiftçi ve Bülent Karaköse, portre karikatür çizmeyi sürdüren az sayıdaki karikatür sanatçısından ikisidir. Uzun yıllar basında yer alan çizerlerin son dönemdeki portre çalışmalarının tamamına yakını internet ortamında paylaşılıyor. İki karikatürcü, Avrupa’da Bernini’nin başlattığı, Phillippon’un meslek haline getirdiği ve ülkemizde Bedri Koraman’ın zirveye taşıdığı bu sanatı, meslek onurundan ödün vermeden icra etmeye çalışıyor. Sergide beğeninize sunulan eserlerin büyük bölümü orijinal çalışmalardan oluşuyor.

Bülent C. Karaköse

1966’da Dersim-Tunceli doğdu. Karikatür sanatına küçük yaşlarda başladı. İlk karikatürü 1979’da bir çocuk dergisinde yayımlandı. 1980 yılında Ses Mecmuası’nın mizah eki ATMACA dergisinin ardından çalıştığı dergi ve gazetelerin bazıları şunlardır: Güneş Gazetesi,Güldürü Üretim Merkezi (GÜM), Yeni Asır Gazetesi (Gıcık), Hürriyet, Milliyet, Günaydın, Cumhuriyet ve Evrensel Gazetesi, Mazete, Solak, Soytarı, Hiç, Panik, Kirpi, Miço … Karaköse’nin hemen hemen çizgilerinin görülmediği dergi ve gazete yok gibidir. Bunlardan en uzun mesai harcadığı gazete Cumhuriyet’tir.

1994’te ‘Sokak, İnsanları Ve kedileri’ başlıklı ilk kişisel sergisini İstanbul’da bir sokak arasında açmıştır. 1996’da “Bizim Çöplük” , 2000’de “Spor Olsun”, 2002’de “Sağlık Olsun” isimli karikatür albümlerini yayımladı. 2001’de “İhtiyaç Molası” ve “Sağlık Olsun” adında kısa ömürlü aylık sektörel mizah dergilerini çıkaran ve birçok başarı ödülleri alan Karaköse 2003 yılında haftalık Beyoğlu Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı. Yayın hayatına giren Bizim Gezegen isimli çocuk dergsinin yayın yönetmenliğini üstlenen Bülent Karaköse, ‘Hatırla Sevgili – Portreler” kitabını geçtiğimiz ay yayımlandı.

Köksal Çiftçi

1952’de Ardahan’da doğdu. 1980’de İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü’nü bitirdi. 1975-2000 yılları arasında gazete ve dergilerde sarı basın kartlı gazeteci/karikatürcü ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. Bu süreçte mesleki makaleleri, röportajları, resimlediği kitaplar ve hazırladığı çizgiromanlar yayımlandı. 1985 yılından bu yana ebru sanatıyla da ilgilenen Çiftçi, yurt içi ve yurt dışında çeşitli kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı. 1988 yılında Nasreddin Hoca Uluslararası Karikatür Yarışması Başarı Ödülü’nü aldı. Öğretim Görevlisi olarak Kocaeli ve Maltepe üniversitelerinde “İletişim Tarihi” dersleri vermiş olan Çiftçi’nin, 2009-2010 yıllarında Grafik Tasarım dergisine sürekli yazdığı kuramsal sanat konulu makalelerinin yanı sıra İstanbul Valiliği adına “Ansiklopedik, Fotoğraflı, Belgesel Nutuk” (2004) ve “Tektanrılı Dinlerde Resim ve Heykel Sorunu” (Bulut Yayınları, Aralık 2008) adlı inceleme kitapları yayımlandı. Çizer Nuray Çiftçi’yle evli olan Köksal Çiftçi’nin Bulut adında bir oğlu vardır.

Kültür ve Sanat İnsanları Portre Sergisi
12 Aralık 2017 – 7 Ocak 2018
Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Caddesi, Felek Sokak, No: 1, Karaköy / İstanbul
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2022 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim