İSTANBUL
17 Ekim 2017

ISOLATED / YALNIZLAŞMA

Isolated / Yalnızlaşma

Beş yılı aşkın süredir devam eden savaş, 5 milyondan fazla Suriyeliyi yurdundan etti. Yaşamak için hayatlarını terk etmek zorunda kaldılar. Hayatlarını yani evlerini, sokaklarını, kendilerini ait hissettikleri ve içinde yaşadıkları tüm mekânları ve o mekânların yarattığı neredeyse tüm insani bağları…

Komşularını, arkadaşlarını, dillerinin karşılık bulduğu diyalogları… Tarihlerinin üzerinde büyüdüğü toprakları, coğrafyalarını ve onun hafızasını… Yurtsuz kaldılar ve parçalandılar. Hikâyelerinden koparıldılar ve kovuldular.

Şimdi onları bir arada tutan tek şey sadece aitsizlikleri, kimlikleri ve anıları… Yabancısı oldukları başka toprakların hikâyelerinin içine savrulup dağılıyorlar.

Oysa ağaçları ayakta tutan kökleridir. Yaprakları göğe ulaşan dallar için önce kök salmak gerekir. En zorlu koşullarda ayakta durmak ancak böyle mümkün olur.

Şimdi onlar, yeniden hayat kurabilecekleri topraklar arıyorlar kendilerine. Duruşları başka bir yap-bozun parçalarından sökülmüş gibi yabancı. Ait olmadıkları bir hayatın ortasında tamlıklarının hayalini kurarak bu yersiz yabancılığa dayanmaya çalışıyorlar. Bize hiç yıkılmazmış gibi görünen kentlerimizin ortasında açık bir yara gibi savaşı ve acılarını hatırlatıyorlar. Göz göze gelmekten kaçınıyoruz. Bir gün onlar gibi olmaktan ölesiye korkuyoruz. Bu korkuyla bakışlarımızı eksilterek onları bir kez daha yalnız bırakıyoruz. En büyük dramları bile sıradanlaştırabilen aklımızın bizi körleştirmesine izin veriyoruz.

Ali İhtiyar’ın fotoğraflarına işte bu nedenle iyice bakmak gerekiyor: Çünkü bu fotoğraflar bizi sürekli gözlerimizi kaçırıp durduğumuz, esasını kavrayamadığımız bu ortada kalmışlığı, bu yaşama çabasını, bu direnci görmeye, vicdanımızı sorgulamaya ve geleceğin en büyük sorunu olarak işaret edilen göçmenlik üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

Bu sanatsal çalışma insan-doğa-mekân kavramları içerisinde bir belgesel fotoğraf projesi olarak gerçekleştirilmiş fotoğraflar serisinden oluşmaktadır. Bu fotoğrafların bir kısmı Suriyeli sığınmacılar üzerine Yunanistan ve Türkiye’de çekilen fotoğraflardır. Bu anlar daha çok insan-mekân ilişkisi göz önünde bulundurularak fotoğraflanmış anlardan ibarettir. Bu çalışmanın bir diğer ayağını oluşturan doğa ilişkisi ise Montreal’de kış mevsiminde çekilmiş ağaçların görünümüne ilişkin güçlü dramatik anlardır.

Bu sergi çalışması yalnızlaşma / yalnızlaştırma (Isolated) üzerine düşünülmüş bir konsept kapsamında hazırlanmıştır. Bu bağlamda, yaşanan bu büyük göçün Suriyeli sığınmacılar üzerinde yarattığı toplumsal yalnızlaştırmanın etkilerini görsel olarak betimlemek istedim. Doğadaki yalnızlaşmayı ise mevsimsel olarak ele aldım. Bu anlamda, ağaçların zorlu sonbahar ve kış aylarındaki fiziksel durumlarını etkili bir şekilde ifade etmenin peşine düştüm. Hedefim, doğa- mekân ve insan kavramları içerisinde bu iki ayrı yalnızlaşma sürecinin gerçekçiliğinin mümkün olan tüm çıplaklığı ile algılanmasıdır.

Isolated / Yalnızlaşma  17-30 Ekim 2017 tarihleri arasında Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde görülebilir.

Özgeçmiş
Ali İhtiyar Erzincan’da doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve TV Bölümü’nde 2000 yılında tamamladı. Yine aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsü Sinema ve Tv Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı. Sinema eğitiminin yanı sıra fotoğraf eğitimi de alan sanatçı, film ve fotoğraf projelerini birlikte yürüttü. Ağırlıklı olarak göç, insan, mekân ilişkileri üzerine sanatsal çalışmalar gerçekleştiren sanatçı, boşaltılan köyler üzerine yaptığı fotoğraf çalışmaları ile 1998 ve 2000 yıllarında Özgür Gündem gazetesi tarafından düzenlenen Musa Anter Basın Şehitleri Ödülleri’nde fotoğraf dalında ödül aldı. 2004 yılında “Pencere” adlı kısa film projesiyle Hollywood Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldı. Uzun yıllar Kalan Müzik tarafından yayınlanan, Albümlere fotografları ile Katkıda bulundu. Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Djivan Gasparyan, Bunlardan bazılarıdır.
Ayrıca, Erdal Erzincan, Sabahat Akkiraz gibi sanatçıların albüm fotoğraflarını çekti.

2004 yılından beri Kanada’nın Montreal şehrinde yaşayan sanatçı, film ve fotoğraf çalışmalarına burada da devam etti. Kanada Sanat Konseyi ve Kebek Sanat Konseyi ile önemli sanat projelerine imza attı. 2008 yılında Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri’nde portre kategorisinde finale kaldı. Önemli Uluslararası yarışma ve festivallerde ödüller alan sanatçı İstanbul, New York, Paris ve Tokyo’da karma fotoğraf sergilerine katıldı. Montreal ve İstanbul’da solo fotoğraf sergileri açtı. Son kısa film çalışması olan “Hırsız Var” filmi 2014 yılında dünyanın önemli film festivallerinden olan Montreal Dünya Film Festivali’nde gösterildi. Halen yaşadığı şehir olan Montreal ve İstanbul’da sanatsal çalışmalarını yürütmekte olan Ali İhtiyar göç üzerine yürüttüğü film ve fotoğraf projelerine devam etmektedir.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi
Gülsuyu Mah. Nar Sok. E-5 Maltepe İstanbul
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim