İSTANBUL
3 Mayıs 2017

GENÇ YETENEKLER MÜZİK YARIŞMASI

Genç Yetenekler Müzik Yarışması

Genç Yetenekler Müzik Yarışması, ülkemizin genç yeteneklerini keşfetmeyi, onlara yeteneklerini sergileme fırsatı vermeyi ve müzik eğitiminin önemini ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Ayrıca, yarışma toplumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde, farklı öğrenme ihtiyaçları bulunan genç yetenekler için oluşturduğu “Özel Kategori” ile bu alanda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Yarışma, genç müzisyenler ile onları finale taşıyacak halk ve jüriyi buluşturarak özgün bir etkileşim platformu olma özelliği de taşıyor.

Gençlik Müzik Yarışmaları, Avrupa Birliği çatısı altında 1970 yılından bu yana 25 Avrupa ülkesinde düzenleniyor. Ülkemizde ise “Genç Yetenekler Müzik Yarışması” ilk kez 22-24 Mayıs 2015 tarihinde BT Müzik ve Sahne Sanatları tarafından, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın değerli işbirliği, Profesör Gürer Aykal ve Avrupa Birliği Gençlik Müzik Yarışmaları Birliği, ECMY desteği ile gerçekleşti.

Mayıs 2016 yılında Avrupa Yarışmalar Birliği’ne aday olan Genç Yetenekler Müzik Yarışması, 2017 yılı itibariyle Avrupa Birliği Gençlik Yarışmaları Birliği, ECMY’ye tam üye statüsüyle olarak kabul edildi.

2017 Genç Yetenekler Müzik Yarışması’na, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye ve KKTC’de yaşayan veya Türkiye ile kültürel bağı olan diğer ülke vatandaşları katılabiliyor.

Yarışma kategori ve yaş grupları

A. Halk Oylaması (13 yaşa kadar)

Bu kategori; müzik kurslarında eğitim alan veya bireysel çalışan tüm “hoby amaçlı” müzik öğrencilerinin katılımına açıktır. Bu kategori tam zamanlı konsevatuar veya müzik okullarında okuyan öğrencilerin katılımına açık değildir. Halk Oylaması Kategorisi’nde Piyano ve Diğer Enstrümanlar/Vokal dallarında en fazla beğeni alan 10’ar yarışmacı finale katılmaya hak kazanır.

I. Piyano
II. Diğer Enstrümanlar/Vokal: Her türden vokal-şarkı veya diğer herhangi bir enstrüman ile katılım serbesttir.

B. Jüri Oylaması (14-18 yaş)

Jüri Oylaması Kategorisi; tam veya yarı zamanlı Konservatuar, Güzel Sanatlar Lisesi veya Müzik Okulları’nda okuyan öğrenciler dahil olmak üzere müzikle ilgilenen 14-18 yaş aralığındaki tüm gençlerin katılımına açıktır. Bu kategoride en fazla beğeni alan 10 yarışmacı finale katılmaya hak kazanır. Finalistleri jüri oyları belirler.

I. Piyano
II. Diğer Enstrümanlar/Vokal: Her türden vokal-şarkı veya diğer herhangi bir enstrüman ile katılım serbesttir.

C. Özel Kategori (18 yaşına kadar)

Özel öğrenme ihtiyaçları olan genç yeteneklerin katılımına açıktır. Bu kategoride her türlü enstrüman veya vokal-şarkı ile yer almak mümkündür. Bu kategorideki katılımcılar halk oylamasıyla belirlenir ve finalistler finalde tekrar yarışmaz, ödül töreninde hazır bulunurlar.

Yarışmanın son başvuru tarihi 17 Mayıs 2017 saat 17:00. Finalistler 21 Mayıs 2017 tarihinde ilan edilecek. Yarışma 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak ve ödüller 28 Mayıs 2017 tarihinde sahiplerini bulacak. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2018 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim