İSTANBUL
29 Mart 2018

FARKLI PERSPEKTİFLER

FARKLI PERSPEKTİFLER

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 10-15 Nisan 2018 tarihlerinde altıncı kez düzenlenecek Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali programı açıklandı.

Take-away festival

Farklı Perspektifler Film Festivali, İstanbul’da başlayıp yıl içinde dünyanın pek çok şehrinde dolaşan, dolayısıyla, katılımcılarına pek çok farklı etkinlikte yer alma fırsatı sunan, take-away bir etkinlik olma özelliğiyle diğer festivallerden ayrılıyor. Festival bu yıl sürekli misafir edildiği Yogyakarta ve Berlin şehirlerinin yanı sıra, New York ve Vancouver’da da konaklayacak. Festivalin önceki yıllarda ziyaret ettiği şehirler arasında Sofya, Kopenhag, Freiburg, Leipzig, Sao Paolo, Talin, Malatya ve Edirne de yer alıyor. Kore, Almanya, Lübnan, Belçika, İngiltere, Rusya ve Bulgaristan’dan konuk sinemacılar, festivale katılmak üzere İstanbul’a geliyor.

SALT Galata oditoryumunda gerçekleştirilecek ücretsiz film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra SUPA Suriye Pasajı Salon festival etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında SGDD-ASAM’da da film gösterimleri yapılacak.

Ana Tema “Yaban”

Başladığı yıldan bu yana izleyicisine ve takipçilerine yeni bakış açıları sunmak için çabalayan festivalin 2018 yılı teması “yaban”. İnsan-doğa, şehir-doğa, insan-çevre ilişkilerinin yanı sıra, doğal ve yapay fenomenlere ve insanın vahşi yönüne bambaşka bir açıdan bakan filmlerin gösterimi, atölye ve söyleşilerle festival teması derinlemesine değerlendirilecek.

Potluck ödülü

Daha önce yarışmasız gösterimlerden oluşan festivalde bu yıl ilk kez ödül verilecek. Festivalin farklı ülkelerden sinemacı ve sinemaseverlerden oluşan seçici kurulunun belirlediği filmler arasından seçilen birinci filmine verilecek “Potluck Odülü” festivale katılım sayısını ve kalitesini denetim altında tutmak amacıyla talep edilmek zorunda kalınan ve her sene katılım sayısıyla doğru orantılı olarak değişecek olan sembolik katılım ücretinin toplamının birinci filme verilmesi fikriyle ortaya çıktı.

Sekiz ana başlık

Elliye yakın ülkeden yüze yakın filmin yer aldığı festival programı; “Yaban”; kültürel görüş ve yaşam farklılıkların ortaya konduğu “Kültürel Bakış”; hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin yer aldığı “Gülünç”; güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan “Mor Portreler”; her türlü ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı “Şemsiye”; keskin dönüşlerle tamamen değişen hayatları anlatan “Viraj”; yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerine filmlerden derlenen “Çok Uzak Çok Yakın” ve algıları altüst eden “Melez Algılar” bölüm başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

Kısa Filmlerden Uzun Metraj Yapımlara

2013 yılında kısa film festivali olarak başlayan Farklı Perspektifler, son iki yılında programına yıl içerisinde ses getirmiş yerli yapımlardan oluşan uzun metraj bir film seçkisini de dahil ediyor. Pelin Esmer’in “İşe Yara Bir Şey”, Alpgiray Uğurlu’nun “Organik Aşk Hikayeleri”, Fikret Reyhan’in “Sarı Sıcak”, Evgenia Tirdatova ve Orhan Tekeoğlu’nun “Rudolf Nureyev: Düşlerinin Adası” uzun metraj filmleri festival izleyicisinin beğenisine sunulacak.

Potluck ödülü adayları:

“Calamity”
Séverine De Streyker, Maxime Feyers
Belçika, 2017, 22′

“Fifo”
Sacha Ferbus, Jeremy Pufet
Belçika, 2017, 12′

“Good Fight”
Ben Holman
Birleşik Krallık, 2017, 16′

“In White”
Dania Bdeir,
Lübnan, 2016, 15′

“Lady Tat Dances”
J. Rog
Birleşik Krallık, 2018, 4′

“Vasya”
Andrey Bushnev
Rusya, 2018, 20′

Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayınız

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim