İSTANBUL
16 Haziran 2017

EVE DÖNÜŞ

Eve Dönüş

“Eve Dönüş” başlıklı sergi, belgesel fotoğrafçılıkla çağdaş sanat arasındaki bağları yeniden yorumlayan üç genç sanatçının ürettiği fotoğraf, video ve ses yerleştirmelerinden oluşuyor. Sergide “eve dönüş” bilinmeyene doğru bir hareket ve tamamlanması imkânsız bir yolculuk olarak hikâyeleştiriliyor. Her yolculuk öncelikle sanatçı öznenin kendini sahnelediği performatif bir imge üretim süreci olarak görselleşiyor. Hemen ardından, yuva, tarih, mit, bellek, doğa, aidiyetsizlik gibi kavramlar tartışmaya açılıyor.

Yunan edebiyatında kullanılan bir tema olan “Nostos” eve dönmeye çalışan destansı kahramanı anlatır. Bu yolculuk genellikle kahramanı sınayan pek çok tehlikeyi içerir. Eve dönüş sadece fiziksel bir eylem değildir. Kahraman aslında kendine dönmeye, kendini bilişsel bir haritada anlamlı kılmaya, içinde evinde gibi hissedeceği bir kimliği kurmaya çalışmaktadır. Buna karşın eve dönmek artık mümkün değildir. Kahramanın pathosu köklere dönmenin de onlardan kurtulmanın da mümkün olmamasından kaynaklanır. Mesele geçmişe gitmek değil, geçmişi bugünde kurtaran bir tarih yazımını düşünebilmektir.

Bekir Dindar, Cansu Yıldıran ve M. Cevahir Akbaş; mitler, gündelik toplumsal yaşam, tarih ve tekil öznel yaşantı arasında karmaşık düğümler atarak çalışıyor; Sürekli ölçek değiştirerek yeni bir “nostos” yorumu ortaya çıkarıyorlar. Ne modernist anlamda kişisel, ne de postmodernist anlamıyla kişisizleşmiş bir hikâye anlatıcılığı bu. Özne kendini hasretle arıyor ama yine de tek merkezli olmaya direniyor. Kadrajın ardında sığınacak güvenli bir alan yok. Çünkü “eve dönüş” öyküsü asla tek bir özneye ait değil. Tüm bunlar, sergideki tüm işlere hakim olan, çok yakın ve çok uzak arasında salınan tekinsiz mesafede göze geliyor.

Küratörlüğünü Ezgi Bakçay ve Volkan Kızıltunç’un yaptığı fotoğraf, video ve ses enstalasyonlardan oluşan “Eve Dönüş” sergisi 1-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında, cumartesi ve pazar günleri saat 12:00-18:00 saatleri arasında TOZ Artist Run Space’in Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki mekânında görülebilir.

TOZ Artist Run Space
Talimhane Sokak No:19 B, Kadıköy, İstanbul

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2018 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim