İSTANBUL
2 Aralık 2019

EKSEN

EKSEN

Erman Özbaşaran’ın ikinci kişisel sergisi “Eksen”, 12 Aralık 2019 – 18 Ocak 2020 tarihleri arasında Art On İstanbul’da görülebilir. Sanatçı, aylar süren bir meditasyon gibi neredeyse aralıksız ürettiği son serisinde, aynı ebattaki 60 adet işi bir arada sergiliyor.

Erman Özbaşaran, “Eksen” sergisi için resmin yüzeyindeki zaman-mekân problemini merkeze alıyor ve yüzeyi bir ufuk çizgisiyle ikiye bölerek yaşanılan zamanın geçmiş ve gelecek ile nasıl ayrıştığına ve birleştiğine işaret ediyor. Daha önceki serilerinde arkeolojik alanlar, eski yapılar, mekânlar ve nesnelerin fotoğraflarını resim yüzeyine aktaran ve sonrasında boya müdahaleleri ile kompozisyonlarını kuran Özbaşaran, dışarıdan bir elemanı dahil etmediği bu seride, sınırlarını belirlediği bir yüzeyde hayali bir peyzaj yaratıyor. Serginin bütünlediği aynı ölçüde ve aynı boşlukta üretilmiş bu resimler, birbirinden doku, renk ve ışık farklılıklarıyla ayrılıyor.

Özbaşaran, çocukluğunun geçtiği küçük, sakin bir kasaba olan Çorlu’nun hızla sanayileşerek dönüştüğü, verimli tarım arazilerinin fabrikalar ve atıklarla dolarak peyzajın yeniden biçimlendiği bir hatırayı anımsıyor ve bu sürecin kendisinde bıraktığı izleri ele alıyor. Bu dönüşümün izleri, mekân konusunda sanatçıyı, ne aradığını bilerek çıktığı bir yolculuğa taşıyor.
Erman Özbaşaran, resmin yüzeyinde yaratmak istediği etkinin defalarca sağlamasını yapar gibi ürettiği “Eksen” serisinde, kentleşme sürecinde kaybettiğimiz ve giderek hayatlarımızdan uzaklaşan espası, manzarayı ve ufuk çizgisini konsantre bir bakışla yeniden hatırlatıyor.

Erman Özbaşaran hakkında
1982 Çorlu doğumlu Erman Özbaşaran, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamladı. 2012 senesinde New York’ta bulunan School of Visual Arts’ta, 2015 senesinde ise Floransa’da bulunan Fondazione II Bisonte per lo Studio dell’Arte Grafica’da rezidans programlarına katıldı. “Opere d’Arte su Carta” (Robert F. Kennedy International House, Floransa, 2015) ve “Umut Olasılığı” (Art On İstanbul, 2017) adlı iki sergi gerçekleştirdi. Sanatçı, çalışmalarına İstanbul’da bulunan atölyesinde devam etmektedir.

Art On İstanbul ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi 10:00-19:00

Haber görseli: Erman Özbaşaran, İsimsiz, 2019, Bez üzerine yağlı boya, 75 x 92 cm.
Fotoğraf: Ilgın Akarsu
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim