İSTANBUL
22 Şubat 2019

“CHANGING PERSPECTIVES”

“CHANGING PERSPECTIVES”

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali programı açıklandı. 6-10 Mart 2019 tarihleri arasında yedinci kez düzenlenecek festivale SALT Beyoğlu, Vault34 Yeşilçam Sineması ve SUPA Suriye Pasajı ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Festival kapsamında SGDD-ASAM’da da film gösterimleri yapılacak.

Ana tema: Mesafe

Başladığı yıldan bu yana izleyicisine ve takipçilerine yeni bakış açıları sunmak için çabalayan festivalin 2019 yılı teması “Mesafe”. Mesafe algısı farklı filmlerle izleyicilere aktarılırken, festival teması atölye ve söyleşilerle zenginleştirilecek.

Kısacılar birbirini destekliyor!

Katılımcıların ödemiş oldukları başvuru ücretlerinin toplamıyla oluşturulan Potluck Ödülü, en iyi filme sunulacak. Bu şekilde, başvuruda bulunan tüm sinemacılar, kazanan sinemacıya doğrudan katkıda bulunmuş olacak. Potluck Ödülü’nü kazanan film, festival kapanışında açıklanacak ve festivalin sosyal medya hesapları ve web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Kısadan uzuna…

2013 yılında kısa film festivali olarak başlayan Farklı Perspektifler, son beş yılında programına yıl içerisinde ses getirmiş yerli yapımlardan oluşan uzun metraj bir film seçkisini dahil ediyor. Bu yıl Süleyman Arda Eminçe’nin “Suç Unsuru”, Mustafa Karedeniz’in “Çınar”, Banu Sıvacı’nın “Güvercin”, Nermin Er ve İsmet Kurtuluş’un “Rimolar ve Zimolar” festival takipçileriyle buluşacak.

Take-away festival

Farklı Perspektifler Film Festivali, İstanbul’da başlayıp yıl içinde dünyanın pek çok şehrinde dolaşan, dolayısıyla, katılımcılarına pek çok farklı etkinlikte yer alma fırsatı sunan, take-away bir etkinlik olma özelliğiyle diğer festivallerden ayrılıyor. Festival bu yıl sürekli misafir edildiği Yogyakarta ve Berlin şehirlerinin yanı sıra, Portekiz’in Avanca şehrini ziyaret edecek. Festivalin önceki yıllarda ziyaret ettiği şehirler arasında Sofya, Kopenhag, Freiburg, Leipzig, Sao Paolo, Talin, Malatya ve Edirne de yer alıyor.

Elliye yakın ülkeden yüze yakın filmin yer aldığı festival; fiziksel ve görünmez mesafeleri konu eden “Mesafe”, kültürel görüş ve yaşam farklılıkların ortaya konduğu “Kültürel Bakış”, hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin yer aldığı “Gülünç”, güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan “Mor Portreler”, her türlü ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı “Şemsiye”, keskin dönüşlerle tamamen değişen hayatları anlatan “Viraj”, yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerine filmlerden derlenen “Çok Uzak Çok Yakın”, algıları altüst eden “Melez Algılar” ve özgürleştiren ve köleleştiren insan ilişkilerini ve alışkanlıkları aktaran “Bağlar” bölümlerinden oluşuyor. Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayınız.

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim