İSTANBUL
30 Kasım 2017

7. AB İNSAN HAKLARI FİLM GÜNLERİ

7. AB İnsan Hakları Film Günleri

Başta en korunmasız kişiler olmak üzere, insan haklarından herkesin gerçek anlamda faydalanması nasıl sağlanabilir? Artık daha fazla film AB, Türkiye ve Lübnan gibi komşu bölgelerimizi merkez edinerek dünyanın çeşitli yerlerindeki mültecilerin zorlu sorunlarını beyaz perdeye taşıyor. Burada özellikle Feras Fayyad’ın “Halep’in Son Adamları” belgeseli dikkat çekiyor. Belgesel, Nobel barış ödülü adayı Suriyeli “Beyaz Kasklıların” savaşta hayat kurtarmak için yürüttükleri gündelik mücadeleyi anlatıyor. Savaştan kaçarak yurt dışına sığınanlar durumunda ise, küçük Bulgar köyündeki “İyi Yürekli Postacı” mültecilerin yaşlanan mezrasında nüfusu yeniden arttırabileceğine dikkat çekerek, küresel göç sorularına kendi yanıtını vermeye çalışıyor.

Öte yandan, küresel düzeyde hız kazanan mal akışı olgusunun, çevre ve ayrıca insan üzerindeki etkileri Denis Delestrac’ın “Taşımacılığın Bedeli” filminde ele alınıyor. Yoksa mevcut tüketim taleplerini karşılamak için “Ticaret Cenneti”ne mi kapıldık?

AB İnsan Hakları Film Günleri, sinemaseverleri ve ilgili vatandaşları, her yıl farkındalık yaratmak, tartışmak ve düşünmek için yaratılan bir ortamda bir araya getirmeyi amaçlıyor. İstanbullarla 1 ile 14 Aralık 2017 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi (Institut Français), Pera Müzesi, Caddebostan Kültür Merkezi ve Atlas Sineması’nda çok sayıda film ve panel takip edilebilir. Ayrıntılı program için tıklayınız.

İstanbul Kültür Merkezi’ndeki filmlere katılım için kayıt gereklidir. Lütfen kimlik belgelerinizi getirdiğinizden emin olun.

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim