İSTANBUL
11 Ekim 2018

55. ULUSAL YARIŞMA

55. Ulusal Yarışma

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünü iptal etmesinin ardından, sektörün geleceğine dair endişe duyan bir grup sinemacının umutla yola çıkarak düzenlediği “Ulusal Yarışma” bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi. Dayanışmayla, neşeyle, umutla, cesaretle düzenlenen etkinlikler ve gösterimlerle dolu üç günün ardından 55. Ulusal Yarışma, Harbiye’deki eski Kervansaray Gazinosu’nın yerine açılan Cahide Müzikhol’de gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.

“En İyi Film” ödülünü Tayfun Pirselimoğlu yönetmenliğini üstlendiği “Yol Kenarı”; “En İyi Yönetmen” ödülünü “Renksiz Rüya” filmiyle Mehmet Ali Konar; “En İyi Senaryo” ödülünü “Sibel” filmiyle Çağla Zencirci, Ramata Sy, ve Guillaume Giovanetti; “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü “Sibel” filmiyle Damla Sönmez; “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü “Yol Kenarı” filmiyle Tansu Biçer, “Siyad En İyi Film” ödülünü ise “Parçalar” filmiyle Rojda Akbayır, “Jüri Özel Ödülü”nü “Arada / Di Navberê De” filmiyle Ali Kemal Çınar kazandı.

Ödül töreninde Yeşilçam’da yüzler kulübüne giren “görünmez kahramanlar” teşekkür plaketiyle onurlandırıldı. Yücel Uçanoğlu, plaketini alırken “160 film çektim, giderayak bir ödül daha aldığım için çok mutluyum” sözlerini kullandı. Atıf Yılmaz adına plaketi alan Deniz Türkali duygularını, “Yüz filmin büyük kısmında birlikteydik. Her filmde, sanki hiç film çekmemiş gibi sıfırdan başlaması beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri oldu. Sinemayı seven tüm dostları kucaklıyorum.” sözleriyle ifade etti. Osman Fahir Seden adına ödülü alan oğlu Kemal Seden, “Sadece benim değil, sektörün de babasıydı” dedi.

Nazan Kesal, usta sanatçı Ayla Algan’a Onur Ödülü’nü takdim etti. Algan, ödülü alırken, “Antalya Festivali’ne kamyonlarca insan taşıdılar bizi engellemeleri için ve filmi oynatmadılar. Siz bunu görmediniz, biz pisliğini yaşadık. Sinemalara bombalar koydular. Sinemalar filmi oynatmaya korktular. Bu sloganı aldığınız için çok teşekkür ediyorum, o Beklan’ın (Algan) koyduğu bir sahneydi. Bizim figüranlarımız sendikacılardı, DİSK sendikasıydı. İyi ki varlar” dedi.

Kaan Müjdeci törenin sonunda, önümüzdeki yıldan itibaren ikinci ya da üçüncü filmini çekecek yönetmenlere destek sağlanacağını açıkladı. Müjdeci, “Biz aslında “destek” olmuyoruz. Bir filmin içinde var oluyoruz. Bu festivali bir sürü arkadaşımla yaptık, hiçbiri destek olmadı, hepsi içinde var oldular. Buradaki coşkuyu, yönetmenlerin ikinci veya üçüncü filmini destekleyen bir fona dönüştürelim dedik. Bergüzar Korel, Onur Saylak, Özge Özpirinçci, Onur Ünlü, Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu, benim ve diğer sinemacıların da katkılarıyla toplam bir milyon liralık bir fon oluşturmayı ve beş filmin içinde var olmayı amaçlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim