İSTANBUL
30 Ekim 2017

54. ULUSAL YARIŞMA

54. Ulusal Yarışma

Bu yıl ilk kez düzenlenen 54. Ulusal Yarışma, Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünü iptal etmesinin ardından, sinemanın geleceğine dair duyulan endişe ve pek çok sinemacı ve sinema kuruluşunun tepkisinin verdiği umutla yola çıktı. 54. Ulusal Yarışma’ya katılan filmler 20-27 Ekim 2017 tarihleri arasında Beyoğlu Sineması’nda izleyiciyle buluştu. Altın Portakal En İyi Film ödülünün ilk sahibi olan Gurbet Kuşları’yla açılışını yapan Ulusal Yarışma’daki gösterimler hafta boyunca oyuncu, yönetmen ve film ekiplerinin katılımıyla yoğun ilgi gördü.

Hülya Uçansu, Kadir İnanır, Nihal Yalçın, Sarkis, Sevin Okyay ve Tayfun Pirselimoğlu’ndan oluşan 54. Ulusal Yarışma jürisi Gênco, Mr. Gay Syria, Kar, Körfez, Daha, Put Şeylere, Blue ve Benim Varoş Hikâyem filmlerini değerlendirildi. 26 Ekim Perşembe akşamı düzenlenen törende ödüller sahiplerini buldu.

Gecenin ilk ödülü olan Sinema Emek Ödülü Beyoğlu Sineması’nın 18 yılık çalışanı Fatma Kurtuluş’a verildi. Kurtuluş ödülünü alırken şöyle konuştu: “Beyoğlu Sineması’nda 18. yılımı doldurmama son iki ay kala beni bu ödüle layık gören herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ödülü Beyoğlu Sineması’nda çalışan bütün emekçi arkadaşlarım adına alıyorum.”

Yıldırım Önal Anı Ödülü usta oyuncu Ayşen Gruda’ya verildi. Ayşen Gruda’ya ödülünü vermek üzere Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği adına sahneye çıkan Nur Sürer, “Bu ödülü burada verdiğimiz için çok mutluyum” dedi ve ödülün hikâyesini şöyle anlattı: “Bir gün dernekte toplantı yaparken genç biri gelip ‘Bunu size vermek istiyorum’ dedi. Ben esasında ödülü tanıyamadım, kapkara bir şeydi. ‘Bunu Yıldırım Önal, babama bırakmış daha sonra alırım diye. Babam vefat etti, ben de burayı sevdim ve buraya getirdim’ dedi. Sonrasında Antalya Film Festivali’yle konuştuk ve 1999’dan beri ÇASOD olarak bu ödülü veriyoruz. Yıldırım Önal tiyatro ağırlıklı ama sinema da yapan bir oyuncu, dolayısıyla ödül bu tür oyunculara verilsin diye düşündük. O sebeple bu yıl Ayşen Gruda’yı seçtik.”

Tül Akbal Süalp, Okan Arpaç ve Ali Deniz Şensöz’den oluşan Sinema Yazarları Derneği jürisi 54. Ulusal Yarışma Siyad Ödülü’nü Ayşe Toprak’ın yönettiği Mr. Gay Syria isimli belgesele verdi.

54. Ulusal Yarışma En İyi Erkek Oyuncu ödülü Daha filminin oyuncuları Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck arasında paylaştırıldı. En İyi Kadın Oyuncu ödülü Kar filmindeki performansıyla Hazar Ergüçlü’ye verildi. Ödülü Ergüçlü’ye Sevin Okyay verdi. Körfez filmiyle En İyi Senaryo ödülünü kazanan Emre Yeksan ve Ahmet Büke adına ödülü filmin yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu aldı.

En İyi Yönetmen ödülünü Put Şeylere filmiyle Onur Ünlü’ye veren Gülsün Karamustafa ödülü vermeden önce “Burada bu akşam Yeşilçam ruhunu hissettim. Yeşilçam ve onun dayanışması burada. Bu akşamı düzenleyen herkese teşekkürler, çok güzel bir şey paylaşıyoruz.” sözleriyle 54. Ulusal Yarışma’ya dair düşüncelerini dile getirdi.

Gecenin en coşkulu anlarından biri En İyi Film ödülünü verirken Kadir İnanır’ın yaptığı konuşmayla yaşandı. Kadir İnanır, “Siz varken korkmayın kimse bir şey yapamaz. Sanatçı bir gücün arkasında duran değil yarattığı eserin gücüyle büyüyendir” sözleriyle En İyi Film ödülünü Daha filmine verdi. Ödülü almak için sahneye çıkan filmin yönetmeni Onur Saylak “Bu ülkede kimlerin nerelerden döndüğünü çok iyi biliyoruz, bu festival yerine geri dönecek” dedi.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2018 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim