İSTANBUL
17 Eylül 2018

1+1 “HALET İLE NAİL”

1+1 “Halet ile Nail”

1+1 “Halet ile Nail”* fotoğraf sergisi, fotoğraf sanatçısı Ali İhtiyar’ın 2003 yılında üretilen “Toroslarda Bir Efsane: Karataş Aslantaş” belgeseli bağlamında çektiği fotoğraflardan derlenmiş bir seçki…

Fotoğraf sergisi, Prof. Dr. Halet Çambel ve Nail Çakırhan’ın “bir”likteliğini Ali İhtiyar’ın gözünden sergilemeyi amaçlıyor. Kurtuluş Özgen’in küratörlüğünde hazırlanan sergi 19 Eylül – 5 Ekim 2018 tarihleri arasında Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi Galeri A+B’de gezilebilir.

Çambel ve Çakırhan; yazdıkları, yaptıkları, eserleri, idealleri ve bir ömür birbirinin elini bırakmayan sevdalarıyla bu topraklarda derin izler bıraktı. Bu izler, spordan arkeolojiye, dilbilimden çevreciliğe, edebiyattan siyasete, öğretmenlikten mimarlığa kadar geniş bir etki alanına yayıldı. Zorluklardan yılmayan, dayatılan dar alanları değil memleket ve insanlık için daha iyisini isteyen karakterleri ve düşünce yapılarıyla unutulmaz izler bıraktılar.

1+1 “Halet ile Nail” fotoğraf sergisi, üç genç sanatçının yollarının 2003 yılında Halet Çambel ve Nail Çakırhan’la kesişmesiyle başlayan sürecin şimdilik son sanat ürünüdür. Fotoğraf sanatçısı ve sinemacı Ali İhtiyar, yönetmen ve senarist Aylin Eren, belgesel sinemacı ve video sanatçısı Kurutuluş Özgen’in hayata, insanlara ve sanata bakışları bu kesişmeden sonra önemli ölçüde değişir.

Sergiyle birlikte Aylin Eren’in yönettiği “Toroslarda Bir Efsane: Karatepe Aslantaş” ve Kurtuluş Özgen’in yönettiği “Nail V.” isimli belgeseller de izleyiciyle buluşacak. İki belgesel arka arkaya 19 Eylül 2018 tarihinde saat 19:45’ten itibaren Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

*Nâzım Hikmet ve Nail V. Çakırhan 1930 yılında “1+1=1” isimli ortak imza attıkları bir şiir kitabı çıkarırlar. Serginin başlığı bu kitabın isminden ve M. Melih Güneş’in “Kültür Servisi” e-dergisi için yazdığı “Halet Çambel / Nail Çakırhan = ‘Bir’lik” yazısından esinlenerek belirlenmiştir.

 

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi
Adres: Gülsuyu Mah. Nar Sok. E-5 Yanyol Maltepe İstanbul (Gülsuyu Metro Durağı)
Tel: 02165893600
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2020 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim