HABERLER
3 Haziran 2015

ORHAN KEMAL ÖDÜLÜ HÜSNÜ ARKAN’IN

Orhan Kemal ödülü Hüsnü Arkan’ın

2 Haziran 2015 tarihinde Beyazit’taki İl Halk Kütüphanesi’nde Orhan Kemal’in ölüm yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen “44. Orhan Kemal Roman Armağanı”na, “Hırsız ve Burjuva” eseriyle Orhan Kemal Kültür Merkezi tarafından Hüsnü Arkan layık görüldü.

Ödülünü Nazım Kemal Öğütçü’nün elinden alan Hüsnü Arkan okumayı öğrendikten sonra okuduğu ilk kitabın “Hababam Sınıfı”, üçüncü kitabın ise Orhan Kemal’in yazdığı “Baba Evi” olduğunu aktararak, “Edebiyata benim ilgim böyle başladı. Orhan Kemal’den çok şey öğrendim. Bizden sonraki kuşaklar da öğrenmeye devam edecekler emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü de katkısı olanlara teşekkür ederek, “Türkiye’nin son yıllarının bir resmini çizerken, yaşadığımız sosyal ortamın yarattığı bireyleri ve bugün gelinen noktanın 12 Eylül’ün eseri olduğunu yetkinlikle anlattığı için, ‘Hırsız ve Burjuva’ romanı ile Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanan Hüsnü Arkan’ı aile olarak kutluyor, bir dönemin sıkıntılarını yaşayarak çekmiş yazarımıza, umudun, iyimserliğin, direncin ve mücadelenin yazarı Orhan Kemal’in bu anlamlı ödülünü vererek, sıkıntılarını bir nebze hafiflettiğimizi umuyorum” ifadelerini kullandı.

Bu önemli ödül törenini kaçıranlar Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği Abbasağa Parkı’nda gerçekleşecek Onur Akın’ın da konser vereceği Edebiyat Ustalarımızı Anma Gecesi’ne katılabilirsiniz. 

Detaylar için tıklayınız. 

 

 

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim