HABERLER
27 Nisan 2015

ENGELSİZ FESTİVAL DE ‘KAYIT TESCİL’ ENGELİNE TAKILDI

ENGELSİZ FESTİVAL DE ‘KAYIT TESCİL’ ENGELİNE TAKILDI

Uzunca bir süredir sinema dünyamızı meşgul eden sansür tartışmaları “Ankara 3. Ankara Engelsiz Filmler Festivali”nin programını da etkiledi. Eser tescil belgesi olmayan filmlerin programdan çıkarıldığı festivalde, bu belgeye sahip bazı filmler de yönetmenleri tarafından yarışmadan çekildi. 26 Nisan 2015’de yapılması planlanan “ödül töreni” de festival yönetimi tarafından iptal edildi.

“Ankara 3. Ankara Engelsiz Filmler Festivali” yönetimi tarafından kamuoyuyla paylaşılan açıklamayı ilginize sunuyoruz

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

“Bakur / Kuzey” filminin 34. İstanbul Uluslararası Film Festivali’ndeki gösteriminin, filmin eser işletme belgesi olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesiyle başlayan ve İstanbul Uluslararası Film Festivali ile birlikte Ankara Uluslararası Film Festivali’nde de ulusal film yarışmalarının ve gösterimlerin iptali ile devam eden süreç sonrasında, 2004 yılında yürürlüğe giren fakat bu güne dek kısa ve belgesel filmler için uygulanmayan Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 15. maddesinin uygulamaya konulduğu anlaşılmaktadır. Bu maddeye göre, tescil belgesi olmayan kısa ve belgesel yapımların film festivallerinde gösterilmesi durumunda, filmlerin hak sahipleri ve festival organizatörlerinin cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalması söz konusu olacaktır.

21 Nisan 2015 Salı günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlayacak 3. Ankara Engelsiz Filmler Festivali programında yer aldığını duyurduğumuz, aşağıda isimleri yer alan ve tescil belgesi olmayan kısa ve belgesel yapımların hak sahipleri ile görüşülerek, bu gelişmeler sonrasında filmlerin gösterilmemesine karar verilmiştir.

• 190107

• Biz de Varız

• Dün Bugün Yarın

• Mod

• Öğretmen

• Yaz Gecesi Gökyüzü

• Ziazan

Bu gelişmeyi takiben, Festival’in Engelsiz Yarışma bölümünde filmi bulunan yönetmenler Çiğdem Vitrinel, Kaan Müjdeci, Onur Ünlü, Nesimi Yetik ve Tayfun Pirselimoğlu, tescil belgesi zorunluluğuna karşı çıkarak, gösterimi yapılamayacak kısa ve belgesel filmlerin yönetmenleri ile dayanışmak adına filmlerini Engelsiz Yarışma’dan çektiklerini Festival yönetimine iletmişlerdir.

Engelsiz Yarışma programında daha önce gösterileceği duyurulan Ben O Değilim, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İtirazım Var, Sivas ve Toz Ruhu filmlerinin ilan edildikleri tarih ve saatlerde gösterimleri yapılacak, ancak yarışma ve 26 Nisan Pazar günü düzenleneceği duyurulan Ödül Töreni gerçekleşmeyecektir.

Festival yürütme kurulu, Festival’de filmi yer alan yönetmen, yapımcı ve Festival’in jüri üyeleri olarak; tescil belgesi olmayan Türkiye yapımı filmlerin, özellikle düşük bütçeli bağımsız kısa ve belgesel yapımların Türkiye’de düzenlenen film festivallerinde gösterilmesinin önünde engel olan yönetmeliğin yeniden düzenlenerek, yerli yapımların gösteriminden doğan her türlü sorumluluğun yabancı yapımlarda olduğu gibi festival komitelerine bırakılmasını talep ediyoruz.

Saygıyla duyurulur.”

Anıl Kaya (Yönetmen – Dün Bugün Yarın), Can Eskinazi (Yönetmen – Yaz Gecesi Gökyüzü), Dağhan Celayir (Yönetmen – Bir Fincan Türk Kahvesi), Deniz Tarsus (Yönetmen – Mod), Derya Durmaz (Yönetmen – Ziazan), Emine Yıldırım (Yapımcı – Ziazan), Emrah Kalan (Festival Yönetmeni), Ezgi Yalınalp (Festival Program Koordinatörü), Gülçin Santırcıoğlu (Engelsiz Yarışma Jüri Üyesi), Kıvanç Yalçıner (Festival Genel Koordinatörü), Nazlı Eda Noyan (Yönetmen – Bir Fincan Türk Kahvesi),Necmi Deniz Akıncı (Yönetmen – 190107), Okan Avcı (Yönetmen – Kimseye Etmem Şikayet), Sema Turhan (Yönetmen – Biz de Varız), Turgay Tanülkü (Engelsiz Yarışma Jüri Üyesi), Tülin Özen (Engelsiz Yarışma Jüri Üyesi), Yoel Meranda (Yapımcı – Yaz Gecesi Gökyüzü)

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim