HABERLER
15 Ağustos 2016

EDİRNE FİLM FESTİVALİ

Edirne Film Festivali

2. Uluslararası Edirne Film Festivali 13-19 Ekim 2016 tarihleri arasında Edirne’de düzenleniyor.

Balkanların en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olmaya aday olan Uluslararası Edirne Film Festivali kapsamında, yarışmaların yanı sıra “dünya sineması”, “Balkan sineması” bölümleri, çocuklar ve engelliler için özel gösterimler, atölyeler ve konserler de sanatseverler ile buluşacak. Festivalin yarışma bölümleri için son başvuru tarihi 9 Eylül 2016. Başvurular ve yönetmelikler hakkında detaylı bilgi festivalin resmi web sayfasından  ulaşabilirsiniz.

2. Uluslararası Edirne Film Festivali’nde bu sene onur ödülünü iki sanatçı alacak. Filmlere yaptıkları muhteşem müziklerle tanınan iki büyük sanatçı: Evanthia Reboutsika ve Cahit Berkay…

Cahit Berkay

1946 Uluborlu/Isparta’da doğan Cahit Berkay, müziğe ilk adımını ilkokulda mandolin çalarak başladı. 1960-1965 tarihleri arasında amatör müzik yapan Berkay, 1962’de “Siyah İnciler” grubunu kurdu, 1965 yılında Selçuk Alagöz orkestrasında profesyonel müziğe başladı, Moğollar grubunun da kurucusu olan Cahit Berkay, Barış Manço, Cem Karaca, Selda Bağcan, Ali Rıza Binboğa ile de çalıştı.

1975’de film müzikleri yapmaya başlayan Berkay aynı yıl ilk ve tek solo 45’liği olan “Teşekkür Ederim Babaanne” yayınlandı. 1976’da düzenlenen 1. İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Film Müziği” ödülünü “Ben Sana Mecburum” ile aldı. “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmine yaptığı müzikle ulaşılması güç bir başarı kazandı.

Evanthia Reboutsika

1958 yılında Yunanistan’da doğdu. Çocukluk yıllarını Patras’ta geçirdi. 6 yaşında Patras Konservatuvarı’nda keman çalmaya başladı. 1970 yılında konservatuvar eğitimini tamamlayacağı Atina’ya taşındı ve Hellenic Konservatuvarı’nda eğitim aldı.

“Bir Tutam Baharat”, “Babam ve Oğlum”, “Ulak”, “Birleşen Gönüller”, “İftarlık Gazoz” isimli Türk filmlerine müzik yaptı.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2020 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim