DÜNYA
25 Mayıs 2015

CANNES’DA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

CANNES’DA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Dünyanın en eski film festivali olan ve bu yıl 68’incisi düzenlenen Cannes Film Festivali 24 Mayıs’ta düzenlenen Altın Palmiye ödül töreni ile son buldu. İşte kazananlar

Yönetmen Jacques Audiard, “Dheepan” filmiyle “Altın Palmiye Ödülü”nü kazandı. “Altın Palmiye”den sonra gelen büyük ödülü ise “Le fils de Saul” filmiyle Macar yönetmen Laszlo Nemes aldı. Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” isimli filmi 2014 yılında 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye layık görülmüştü. Yılmaz Güney’in Yol filminin ardından ikinci kez bir Türk filmi bu ödülü kazanmıştı.

“En İyi Yönetmen Ödülü” “The Assassin” filminin yönetmeni Hou Hsiao-Hsien’a gitti.

“Jüri Ödülü”nü bu yıl Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos “Lobster” filmiyle alırken “En İyi Senaryo Ödülü”ne de Michel Franco’nun “Chronic” filmi layık görüldü.

“En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” “La Loi du Marche” filmindeki rolüyle Vincent Lindon’a verildi.

“En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü ise bu yıl iki oyuncu kazandı. Emmanuelle Bercot, “Mon Roi” filmindeki rolüyle, Rooney Mara da “Carol” filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü elde etti.

“Altın Kamera Ödülü”nü “La Tierra y la Sombra” filmiyle yönetmen Cesar Augusto Acevedo kazandı.

“Kısa Metraj Ödülü”nü yönetmen Ely Dagher, “Waves ’98” isimli filmiyle aldı. Bu dalda Türkiye adına yarışan Ziya Demirel’in “Salı” isimli filmi maalesef ödül alamadı.”

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim