BEŞİKTAŞ
10 Kasım 2015

SONSUZA DEK!

SONSUZA DEK!

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 77. yılında, onu anmak üzere Barbaros Bulvarı’nda bir araya geldik. Binlerce kişinin ellerinde taşıdığı 1001 metrelik Türk bayrağıyla anlamlı bir kortej oluşturduk. Bayrağımızın bir ucu Barbaros Bulvarı’ndayken diğer ucu Dolmabahçe Sarayı’na ulaştı.

Bu etkinlik vesilesiyle Beşiktaşlıların hafızalarına kazınmış bir konuyu tekrar tekrar sizlerle paylaşmak istiyoruz. Büyük önderin kısa ömründe en uzun ikamet ettiği üç yer sırasıyla Selanik, Ankara ve İstanbul’dur.

Konuyu Cumhurbaşkanlığı dönemiyle sınırlı tutarsak; birinci sırada Ankara’daki Çankaya Köşkü’nü, ikinci sırada da Beşiktaş’taki Dolmabahçe Sarayı’nı görürüz. Büyük önder, Cumhuriyet devrimlerinin büyük bir bölümünü Dolmabahçe Sarayı’nda, kendisi için düzenlenen “Hususi Daire”de tasarlamıştır.

Biraz daha geriye, 1919 yılına gidecek olursak, büyük önderin 16 Mayıs 1919 tarihinde bağımsızlığa giden yolda ilk adımı Beşiktaş’tan attığını görürüz.

Ve ebediyete intikalinde hemen önce, 29 Ekim 1938 tarihinde Türk ulusuna son demecini verdiği yer yine Beşiktaş’tır. Taksim’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan büyük bir kitle, Atatürk’ü görebilmek umuduyla Dolmabahçe Sarayı’na akın etmiştir. Coşkun tezahüratlar karşısında uyanan ulu önder, isteği üzerine bir koltuğa oturtulup deniz tarafındaki pencerelerden birinin önüne getirilmiş ve ancak yanındakilerin duyabileceği bir sesle; “Bu bayramlar ve yarınlar sizindir. Güle güle çocuklar!” diyebilmiştir.

Atatürk’ün Beşiktaş’ta sarf ettiği son cümleleri biz Beşiktaşlılar için hayati bir önem arz ediyor. Bir kez daha altını çizmekte fayda görüyoruz ki “bu bayramlar ve yarınlar” bizimdir; Türkiye Cumhuriyeti bizimdir; Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ruhu ve Atatürk devrimleri bize emanettir.

Beşiktaş demek Cumhuriyet demektir, bağımsızlık demektir. Beşiktaş demek Atatürk demektir! Biz Beşiktaşlılar olarak bu mirası hayatımız pahasına koruduk, korumaya da devam edeceğiz.

Ulu önderin aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Etkinliğimize katılan; bayrağımızı Dolmabahçe’ye ulaştıran herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim