BEŞİKTAŞ
7 Aralık 2016

“ŞİMDİ YENİDEN ÇİÇEK RESİMLERİ YAPMA ZAMANI”

“ŞİMDİ YENİDEN ÇİÇEK RESİMLERİ YAPMA ZAMANI”

Galeri İlayda, 10 Aralık 2016 – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında, Volker März’ın sergisine ev sahipliği yapıyor.

Resim, heykel, fotoğraf, video, performans ve yazarlık gibi çeşitli disiplinlerde çalışmalarını sürdüren Alman sanatçı Volker März, yıllardır Berlin, Paris, Miami, Amsterdam, Zürich, Madrid, Moskova, Prag, Tel Aviv ve İstanbul olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kişisel sergiler gerçekleştirdi. Grup sergileri ve önemli sanat fuarlarında sergilediği heykeller ile tanınan sanatçı, ironik ve provokatif çalışmalarıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca son yıllarda yazı ve resimleri ile birlikte sekiz kitap yayımladı.

März’in son yıllarda işlediği temalar daha çok edebiyatçılar, düşünürler ve sanatçılar etrafında şekilleniyor. Çalışmalarını Nietzsche, Bruno, Benjamin, Bataille, Sloterdijk, Arendt gibi isimlere adayan sanatçı; Joseph Beuys, Pina Bausch, Franz Kafka gibi birçok önemli figürü alternatif senaryolarla diyaloğa sokuyor. Felsefe ve sanatın ortaklığında, bugünkü insanlık durumunu, geçmişten referans alarak ironik, mizahi ve eğlenceli bir dille eleştirmeye devam ediyor.

Eserlerinde görmeye alıştığımız farklı malzeme kullanımı, insan ve hayvan figürleri, hayali karakterler, galeri mekanına yayılan enstalatif düzenlemeler; adaleti, umudu, özgürlüğü oldukça muğlak ve tutarsız bir şekilde temsil ediyor. Belirli jestler içindeki figürler, sabit ve uçar halde ele alınmış. Burada tek tek heykellerden ziyade März’ın kendi metinleri ile bir altyapı sağladığı bütünlüklü figür-öyküleri söz konusu.

“Şimdi yeniden çiçek resimleri yapma zamanı” sanatçının son iki yıllık üretiminden bir kesit. Önceleri etkisinde kaldığı olaylara karşı sıklıkla doğrudan politik bir tavır sergileyen sanatçı, son yıllarda giderek daha genel konulara eğiliyor. Dolayısıyla çiçek resimleri yapmanın vakti geldi de geçiyor!
Galeri pazar-pazartesi günleri hariç, her gün 11:00 ile 19:00 saatleri arasında açık.

Hüsrev Gerede Cad. No:37, Beşiktaş

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim