BEŞİKTAŞ
9 Şubat 2016

“JE VOIS ROUGE”

“JE VOIS ROUGE”

Figen Cebe’nin üçüncü kişisel sergisi “Je vois rouge” , Fransızca “Voir rouge” deyiminden yola çıkarak yaptığı resimlerden oluşuyor. Resimlerin çoğunda renk kırmızı ve siyah gibi görünse de, koyu tonlar siyahla değil sanatçının bulduğu çeşitli karışımlarla elde edilmiş. Daha önceki resimleri gibi, bu sergide yer alan resimler de monokrom; sanatçı yine tek renkten ve sade kompozisyonlardan vazgeçmiyor. Işık, zaman ve hareket de Cebe’nin üzerinde durduğu üç ana tema.

Sanatçı resmini oluşturan ana elemanları, resimlerini seri halinde üretirken spontan bir biçimde buluyor. Konu açısından zincirleme olarak birbirine eklenen resimler kendisinin zaman içinde değişen psikolojisini yansıtan serilere dönüşüyor. Resminin kaynağını oluşturan imgeler de bu süreçte değişime uğruyor ve sanatçının zihnindeki ilk izdüşümlerinin ötesine geçiyorlar. Bu zihinsel ve psikolojik yolculukta sanatçıya sadece nerede duracağına karar vermek kalıyor.

Figen Cebe’nin saat parçaları ve zamanla ilgili önceki resimleri süreç ilerledikçe çark imgesine evrilirken; yıllar boyunca sürecek sembolik yönü oldukça güçlü büyük bir seriye dönüştü, Cebe için çarklar dönmeye hep devam etti; Je vois rouge sergisinde de resimlerde okunan diğer olgular ve sembollere eklenen çarklar, oluşturduğu en köklü imgelerden.

Bu serideki resimleri bir anlamda da Türkiye ve Dünya’daki olayların, gidişatın üzerindeki etkisiyle sığındığı bir yer gibi gören sanatçı; güzellik, barış, sevgi bu kadar kolayken, insanlığın çirkinliğe, savaşa, nefrete kapılmasından ve doğaya zarar vermesinden kaçmak istiyor.

Kırmızı, siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu Figen Cebe’nin yeni sergisi Je Vois Rouge / Kırmızı Görüyorum, Şair Nedim Caddesi’ndeki C.A.M Galeri’de 28 Şubat’a kadar sanatseverleri bekliyor.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim