BEŞİKTAŞ
15 Mayıs 2017

BİR FOTOĞRAFÇININ MİRASI

Bir Fotoğrafçının Mirası

Sokak ve belgesel fotoğrafçılığının en önemli Amerikalı temsilcilerinden biri olan Harold Feinstein’ın retrospektif içerikli sergisi O’Art’da sizleri bekliyor. Sergi 16 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında gezilebilir.

Harold Feinstein kimdir?
1931 yılında Amerika’da doğdu. Kariyerine 1946 yılında 15 yaşındayken başladı. Dört yıl sonra New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) kalıcı koleksiyonu için eserlerinden birini satın aldı. 17 yaşında Photo League’e katıldı. 1954’te ilk sergisini Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nde açtı. 1957’deki sergisinin mekânı MoMA’ydı.

Kendi stüdyosunda yaptığı atölye eğitimlerinin dışında birçok üniversitede fotoğraf dersleri verdi. Kore Savaşı’na fotoğrafçı olarak katıldı. 1990 yılında Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde Coney Island fotoğraflarından oluşan bir seriyle açtığı sergi büyük yankı uyandırdı. Sokak fotoğrafçılığının yanında nü ve portreleriyle de tanındı. İlk siyah-beyaz monografisi 2012 yılında Harold Feinstein: Bir Retrospektif adıyla yayınlandı.

2011 yılında 80 yaşındayken Griffin Fotoğrafçılık Müzesi tarafından “Yaşayan Efsane” ödülüyle onurlandırıldı. Sanatçı 2015 yılında aramızdan ayrıldı.

O’Art
Odeabank Etiler Şubesi (2. kat), Nispetiye Cad. No: 60/A-B Etiler İstanbul
Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim