BEŞİKTAŞ
18 Nisan 2017

BARIŞ İÇİN MÜZİK

Barış İçin Müzik

İstanbul, Bursa ve Adalar’da eğitim gören Barış için Müzik Çocuk Orkestraları, 23 Nisan Pazar günü saat 17.00’da Zorlu PSM Ana Sahne’de bir araya geliyor. Yaklaşık 150 çocuktan oluşacak Barış için Müzik Çocuk Orkestrası’nı konserde şef Felix Briceno yönetecek.

Mehmet Selim Baki ve Dr.Yeliz Baki tarafından imkânları sınırlı çocuklara müzik eğitimi vermek amacıyla kurulan Barış İçin Müzik Vakfı, çalışmalarını sürdürdüğü Edirnekapı’da 12 yılda 6.000’in üzerinde çocuk ve gence ücretsiz müzik eğitimi olanağı sağladı.

Gürer Aykal, Sascha Goetzel, Cem Mansur gibi şefler ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Selanik Megaro Gençlik Orkestrası, Leipzig Operası Çocuk Korosu gibi senfoni orkestraları ve koroları ile İstanbul’un yanı sıra Salzburg, Leipzig, Selanik, Milano ve Viyana gibi şehirlerde konserler veren Barış için Müzik, 2014’te imzalanan bir dostluk anlaşmasıyla, uluslararası El Sistema ağının resmi bir parçası olarak kabul edildi ve “El Sistema Türkiye” unvanını aldı.

Venezüella’da ekonomist, piyanist ve besteci José Antonio Abreu’nun 1975 yılında başlattığı ve kendisinin deyimiyle “yoksulluk ve suçla mücadele eden sosyal bir sistem” olan El Sistema, şu an dünyada klasik müzik adına gerçekleştirilen en önemli proje olarak kabul ediliyor.

Barış için Müzik Vakfı’nın Edirnekapı’daki merkezinde, Barış için Müzik Gençlik ve Çocuk Orkestraları olmak üzere iki farklı seviyede yaşları 7-20 arasında değişen yaklaşık 120 genç eğitim görüyor. Orkestraların şefliğini El Sistema Türkiye’nin eğitim direktörlüğünü de yürüten Felix Briceno yapıyor. Barış için Müzik Vakfı’nın sanat yönetmenliğini Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmeni ve daimi şefi Sascha Goetzel üstlenerek Barış için Müzik Vakfı öğrencilerine destek veriyor.

Barış için Müzik Vakfı, daha çok çocuğun sanata erişimini arttırma amacıyla, 2016 yılından itibaren çalışmalarını Türkiye’nin farklı bölgelerine yaymaya başladı. Sırasıyla, İzmir, Bursa ve Adalar’da eğitimlere başlayan Barış için Müzik çatısı altında, şu an beş farklı merkezde, yaşları 7-20 arasında değişen 400’e yakın genç ücretsiz müzik eğitimi alıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 2013 yılından bu yana Barış İçin Müzik Vakfı’na kurumsal destek veriyor.

El Sistema Türkiye Orkestraları

Barış İçin Müzik Nilüfer Orkestrası, Temmuz ayında Bursa Nilüfer Belediyesi ile Uludağ Rotary Kulübü destekleriyle hayata geçirildi. İlk konserini 22 Eylül Dünya Barış Günü’nde veren orkestrada iki farklı seviyede 80’e yakın genç eğitim görüyor.

İzmir’de Bornova ilçesine bağlı Naldöken’de, Cevdet İnci Vakfı’nın destekleriyle devam eden Barış için Müzik İnci Vakfı Orkestrası’nda 60’ın üzerinde gence yaylı enstrümanlarla eğitim veriliyor.

İzmir Seferihisar’ın Turgut Köyü’nde, çevre köylerden gençlerin de katılımıyla oluşturulan 50 kişilik Barış İçin Müzik Turgut Köy Orkestrası vakfın şeflerinden Samuel Matus ve vakıf eğitmenleriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükada’da Adalar Kent Konseyi’nin işbirliğiyle, 2016 Kasım ayında enstrüman teslim seremonisiyle başlatılan Barış için Müzik Adalar’da ise 50’nin üzerinde çocuk haftanın üç günü müzik eğitimi alıyor.

Biletler biletix‘de…

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim