HABERLER
29 Temmuz 2015

AHMED ADNAN SAYGUN ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU

Ahmed Adnan Saygun Ödülü Sahibini Buldu

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamından iki yılda bir düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması’nın final konserinin birincisi LondraRoyal College of Music’de lisans eğitimi gören 23 yaşındaki Salih Can Gevrek oldu.

Salih Can Gevrek, S. Rachmaninov’un “6 Moments Musicaux” adlı eserini, ardından A.A. Saygun’un “Sonotin, Horon” adlı eserini seslendirdi.

Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması final konserinden elde edilen gelir, önümüzdeki yıl Gümüşlük Festival Akademisinde eğitim görecek bir öğrenciye burs olarak aktarılacak…

Ahmed Adnan Saygun(d. 7 Eylül 1907, İzmir – ö. 6 Ocak 1991, İstanbul) Klasik batı müziğinde yapıtlar vermiş bir Türk bağdarı, müzik eğitimcisi ve budun müzik bilimcisidir. Saygun, T.C. ilk Devlet Sanatçısıdır.

Türk müzik tarihinde Türk Beşleri olarak anılan bestecilerden birisi olan Saygun, ilk Türk operasının bestecisidir ve “Devlet sanatçısı” ünvanını alan ilk sanatçıdır. Cumhuriyet Dönemi Türk müziğinin en çok seslendirilen eserlerinden “Yunus Emre Oratoryosu” en önemli yapıtıdır.

Haberi Paylaş:

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim