KRISTOF Kolomb’un 500. Yılı EXLIBRIS Yarışması Sergisi

KRISTOF KOLOMB’UN 500. YILI EXLIBRIS YARIŞMASI SERGİSİ

SERGİ

İstanbul Exlibris Akademisi'nin düzenlediği sergi 30 Mart 2019 tarihine kadar gezilebilir.

Etkinliği Paylaş:

25-30

Mart2019

ÜCRETSİZ

1992’de Bolonga Exlibris Akademisi, Kristof Kolomb Vakfı, Regione Compagna Derneği ve Genova Belediyesi tarafından düzenlenen, 23 ülkeden 120 sanatçının katıldığı “Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması”nda (International Christopher Colombus Contest) sergilenmeye değer bulunan eserler Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonu’nda 30 Mart 2019 tarihine kadar görülebilir. Sergide; Almanya, Amerika, Belçika, Bolivya, Bulgaristan, Çekoslavakya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Kolombiya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Mısır, Moldovya, Polonya, Romanya, Rusya’dan katılan Exlibris sanatçılarının 100 eserini inceleyebilirsiniz.

1990’lu yıllarda Türk Exlibris sanatçılarının Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinin 500. yıl kutlamaları arasında yer alan “Uluslararası Kristof Kolomb (1492-1992) Exlibris Özgün Baskı Yanşması”na katılmaları için sanat elçiliği yapan Latife Baştuğ’un koleksiyonunda bulunan bu sergi Genova Andere Doria Sarayı’ndaki sergileme ve ödül töreninden sonra ilk olarak 1993’de İstanbul Basın Müzesi’nde ve 2017’de Balat Kültür Evi’nde sergilenmişti.

1992 yılında gerçekleşen yarışmanın jürisinde Genova Güzel Sanatlar Akademisi Müdürü, Kristof Kolomb Vakfı Başkanı Avv. Gustava Gamalero, Prof. Elena Pongiglione, Prof. Antiono Gramandi, Barcelona Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Joan Lluis da Yebla ve Exlibris Akademisi Başkanı Dott. Remo Palmirani görev almıştı.

Exlibris dünyasına ilk adım atmam 1991 yılında İtalya’da uluslararası bir sergi organize etmekte olan dostum; ressam arkadaşım Antonio Grimaldi’nin davetiyle gerçekleşti. “Bu uluslararası sergide neden Türkiye’den katılım olmasın?” diye çabalayan dostumun gayreti ile Türkiye’den altı sanatçı ile İtalya’nın Uluslararası Kristof Kolomb Exlibris Özgün Baskı Yanşması (International Christopher Colombus Contest)’e katıldık. Böylece Türk sanatçılarının ilk defa yurtdışında yapılan Exlibris yarışmasına katılması gerçekleşti. Türkiyeden Mine Arasan, Nurhayat Berker, Mustafa Horosan, Berran Kançal, Emin Koç ve Faruk Muver adlı sanatçılar katıldı. Bu yarışmada sergilenmeye değer bulunan eserler İtalyadan sonra 1993’de ilk olarak İstanbul Basın Müzesinde sergilendi. Bu çalışmam Türk sanatçılarını uluslararası platforma taşımak, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmaktı. Yurtdışındaki çalışmalara İtalyan Türk Biennalini İtalya’da organize ederek, Roma’da Exlibris Türkiye sergisi, Exlibris Müzik Aletleri sergileri açarak devam ettik.

Latife Baştuğ – İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Başkanı

İstanbul Exlibris Akademisi hakkında
Türkiye’deki Exlibris sanatçılarını ve koleksiyoncularını bir araya getirmek, Exlibris ile ilgilenenler arasında iletişim kurmak, Exlibris hakkında seminer ve konferanslar vermek, sergi ve yarışmalar düzenlemek amacıyla 1998 yılında İstanbul’da kuruldu. 2000 yılında Türkiye’de açılan ilk uluslararası Exlibris yarışması olan, 7 ülkeden 64 sanatçının 96 Exlibris’le katıldığı “Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 Yarışması”nı düzenledi. 2002 yılında 18 ülkeden 91 sanatçı 158 eser ile katıldığı “Uluslararası Exlibris Nâzım Hikmet 1902-2002 Yarışması”nı gerçekleştirdi. Yarışmaların sergileri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşti. 2008 yılında “Uluslararası Exlibris İstanbul 2000 Yarışma Sergisi” İtalya Soncino’da Basın Müzesi’nde sergilendi. Sergi daha sonra İstanbul Exlibris Akademisi Derneği üyelerinin de eserlerinin ilavesiyle daha geniş bir şekilde İtalya Alba’da Castello di Roddi D’Alba adlı şatoda açıldı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergi düzenledi.

ÜCRETSİZ

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ ANA HİZMET BİNASI (212) 319 42 42 / NİSBETİYE MAH. AYTAR CAD. BAŞLIK SOK. NO: 1 BEŞİKTAŞ, TÜRKİYE MERKEZ DETAYLARI

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2021 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim