Kara Kabare

KARA KABARE

SÖYLEŞİ

Armağan ekonomisiyle tiyatro yapan Kara Kabare bu alandaki tecrübelerini gençlerle paylaşıyor.

Etkinliği Paylaş:

10

Nisan2019

ÜCRETSİZ

Kara Kabare, 2012’de Şirvan Akan’ın yazdığı, Selin Zafertepe’nin yönettiği “Meymenetsiz Musibet” adlı oyunla perde açmış bir tiyatro topluluğu. Kara Kabare “Meymenetsiz Musibet”i sahnelerken zaman kumbarası “zumbara” ile iletişim geçerek bir tiyatro eserini “zaman ödemesi” yoluyla seyirciyle buluşturma yolunu seçti. Böylece Kara Kabare, sahnedeki öz ve biçimin yanı sıra, tiyatronun “üretim/tüketim” biçimi üzerine de kafa yoran, bu alanda yeni yollar araştıran, kendi içinde hiyerarşi üretmemeye özen gösteren bir tiyatro oluşumu haline geldi.

İkinci oyunları “Kamamber”, Şirvan Akan tarafından yazılıp yönetildi. Tek perdelik bir “arabesktease” olarak tasarlandı. ve 2015 yılında Burcu Halacoğlu, Defne Koldaş, Nilay Erdönmez ve Selin Zafertepe tarafından, Gözde Berberoğlu Özen’in besteleriyle sahnelendi. 2016 sezonunda Maya Sahnesi’nde perde açan oyun, armağan ekonomisi yöntemiyle seyircisiyle buluşmaya başladı ve aynı yıl direklerarası “özgün yeni oyun” ödülüne layık görüldü.

Şarkı sözlerinden en küçük repliğine kadar yaşanmış öykülerin toplanıp stilize edilmesiyle yazılmış üçüncü oyunlarının adı ZBAM! Oyun uyuşturucu kullanıp da bırakabilenlerin, kötü mahallelerden sağ çıkabilenlerin, tecavüze uğrayıp da bunu dönüştürebilenlerin, tüm varsayımları geçersiz kılıp delirmeye karar verenlerin sert ama kuvvetli umudunu, daha güzel bir dünya umuduyla harmanlıyor. ZBAM!, her salı Maya Sahnesi’nde armağan ekonomisiyle oynamaya devam ediyor.

ÜCRETSİZ

KARAOĞLAN GENÇLİK MERKEZİ TÜRKALİ MAH. IHLAMURDERE CAD. NO: 50 BEŞİKTAŞ, TÜRKİYE MERKEZ DETAYLARI

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2019 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim