GÜLDESTAN

GÜLDESTAN

DANS

Devlet Opera ve Balesi’nin en popüler eserlerinden biri olan Güldestan İstanbul izleyicisiyle yeniden buluşuyor.

Etkinliği Paylaş:

22

Aralık2019

İDOB Modern Dans Topluluğu İstanbul Projesi
GÜLDESTAN

Reji ve koreografi: Beyhan Murphy
Müzik: Mercan Dede
Kostüm: İsmail Dede-Ayşegül Alev
Dekor: Işın Mumcu
Işık: Beyhan Murphy, Şener Akyamaner

Özel konuk: Ahmet Baran (kanun)

Beyhan Murphy’nin 2004’te Mercan Dede ile beraber yaptığı ve o günden bugüne Mersin, Antalya, Samsun, İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere altı Devlet Opera ve Balesinin repertuarında olan Güldestan, aynı zamanda Aspendos Opera ve Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali, Bursa Festivali gibi Türkiye’nin önemli festivallerinde sergilendi. Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Kıbrıs, Bosna, Cezayir ve Fransa’da sahnelendi. Mercan Dede’nin müziği ile, Meltem Cumbul ve Halit Ergenç’in kısa pasajlarıyla katıldığı eserde Evliya Çelebi ve Orhan Pamuk’tan metinler var.

Güldestan’da bir göç yolundan şehirdeki kafeye, çağdaş yazar Orhan Pamuk’un eserlerinden Evliya Çelebi’ye, modern insanın içsel yolculuklarından semaya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul’a ve nihayetinde de Gül’e varan bir yolculuk anlatılıyor. Güldestan, kullanılan elektronik müzik ve sufi gelenekleriyle, aynı zamanda geçmiş ve geleceği birleştiren özellikleriyle, sahnelere farklı dinamikler getirdiği düşünülen bir eser.

MDTİstanbul dansçıları tarafından sahnelenecek bu müzik ve dans prodüksiyonuna; sahnede viyola, kanun, çello, klarinet ve vurma çalgıların yer aldığı orkestra ve Ara Güler’in fotoğrafları eşlik ediyor.

 

SÜLEYMAN SEBA KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ (212) 215 60 37 / DİKİLİTAŞ MAH. HAKKI YETEN CAD. NO:10 BEŞİKTAŞ / İSTANBUL MERKEZ DETAYLARI

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2020 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim