KÜLTÜR VE SANATLA İÇ İÇE BEŞİKTAŞ…

murat-hazinedar

Osmanlı’nın son döneminde devletin zirvesine ev sahipliği yapan ve tarihe tanıklık eden Beşiktaş, Cumhuriyet döneminde de halka açılan sarayları ve kültür varlıklarıyla demokrasinin öncüsü olmuş, ilk şehir planlaması yapılan bölgelerden biri olduğu için belediyecilik alanında da örnek teşkil etmiştir…

Oturmuş kent yapısı, nazım planı, tarihi ve kültürel altyapısıyla daha çok kültürel ve sosyal hizmetleri dikkat çeken Beşiktaş’ta belediyemize bağlı kültür merkezlerinde kültür-sanata ayırdığımız koltuk sayısı, yıllık etkinlik takvimimiz ve çeşitliliği bağlamında bütün sanat dallarına açık bir anlayışa sahibiz.

Ünlü Fransız yazar Anatole France diyor ki “Büyük işler başarmak için sadece harekete geçmek yetmez. Ne yapmak istediğinizin rüyasını da görmeniz gerekir. Sadece rüyasını görmek yetmez, rüyanın gerçekleşeceğine inanmak da gerekir.”

Bizim de Beşiktaş için büyük bir hayalimiz var. Kentimizi kültür ve sanatın başkenti yapmak istiyoruz ve bunun için de görev süremiz boyunca projelerimizi bir bir hayata geçireceğiz…

Örneğin Ihlamurdere yayalaştırma projemizle yeni bir İstiklal Caddesi yaratırken Çarşı diye bilinen bölgeyi de kentsel dönüşüm projelerimizle bir tiyatro merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz…

Tarih ve kültürün kalbi Beşiktaş’ta sanatın tüm dallarına eğiliyor; sinemadan tiyatroya, konserden, gösteriye her türlü etkinlikle halkımıza hak ettikleri çağdaş ve sosyal bir ortam sunmaya çalışıyoruz.

Uluslararası boyutta hem belediyemizi hem de ülkemizi tanıtacak kültür-sanat etkinlikleri, kardeş belediyeler ile gerçekleştireceğimiz festivaller birinci önceliğimizdir.

Sanatın ve sanatçının koruyucusu Yüce Atatürk’ün izinde kültür-sanat kurumlarını her zaman destekleyen bir belediye olarak her gün biraz daha çemberi daralan klasik sahne sanatlarına özel önem veriyor ve kültür merkezlerimizi tahsis ediyoruz.

Sosyal sorumluluğumuzun bilincinde kültür-sanat çalışmalarımızın yanı sıra Beşiktaşlılara pek çok renkli etkinlik de sunuyoruz. Yılbaşında Beşiktaş tarihinin en görkemli kutlamasını Akmerkez’de gerçekleştirdik ve Kenan Doğulu’yu sahneye çıkardık. Sevgililer Günü’nde 13 yıldır küs olan Nilüfer ve rahmetli Kayahan’ı aynı sahnede buluşturduk. Çanakkale Zaferimizi Zorlu PSM’de Kafkas Kartalları’nın muhteşem gösterisiyle kutladık. Dünya Tiyatro Günü’nde 27 Mart – 3 Nisan arasında

11 tiyatro topluluğu dünya ve Türkiye’den 15 oyunu belediyemize bağlı kültür merkezlerinde sergiledi. Ayrıca ilk kez Tiyatro Emek Ödülleri verdik. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlediğimiz Gençlik Festivali’mizde çok renkli bir programımız var ve dört gün süren festivalin son gününde Tarkan sahne alıyor…

Beşiktaş Belediye Başkanı olarak görev süremin henüz birinci yılını geride bırakmış olmama rağmen şimdiden gerek kültür-sanat gerekse tarihi ve kültürel mirasımız alanında iz bırakan işlere imza attık.

Beşiktaş Belediyesi Kültür-Sanat portalımız hem yaptığımız etkinlikler ve çalışmaların duyurulmasında hem de kentimize yaptığımız hizmetlerin izlenebilmesinde önemli bir boşluğu dolduracak.

Bu keyifli portalı siz değerli Beşiktaşlılara sunmanın mutluluğuyla projenin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyor, interaktif katılımınız, mesaj ve önerilerinizle portalımızın kısa zamanda hızla gelişeceğine inanıyorum.

Birlikte, sevgiyle
Av. Murat Hazinedar
Beşiktaş Belediye Başkanı

null

Beşiktaş Belediyesi


BKS logo

© 2018 Beşiktaş Belediyesi. Sitedeki tüm metin ve görseller Beşiktaş Belediyesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.

F5 İletişim